fb58da3ec63603432d09a44402a36b62.jpg
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KARDEŞ OLALIM VE KARDEŞ KALALIM

Mustafa Akgün

09 Temmuz 2020, 23:43

Mustafa Akgün

Kardeş tabiri Kur’an’da 95 defa tekrarlanmakta, peygamberimiz (s.a.v.) de bu konuya ısrarla vurgu yapmaktadır. Bir konunun ayet ve hadislerde çok defa tekrarlanması, o konunun çok önemli olduğunu gösterir. Rasulüllah’ın da Medine’ye gelişindeki ilk icraatı, Ensar ile muhacirleri kardeş yapmak; birbirine düşman hale gelen Evs ve Hazreç isimli iki kardeş kabileyi de barıştırmak olmuştur.

Bir gün peygamber efendimiz, Medine mezarlığına girerek, ölmüşlere dua ettikten sonra yanındakilere: “ kardeşlerimizi çok göresim geldi” der. Orada bulunanların: “biz senin kardeşin değilmiyiz?” demeleri üzerine Rasulullah: “ sizler benim ashabımsınız, kardeşlerimiz ise, henüz dünyaya gelmediler” buyurmuştur. Yani asırlar öncesinden bize “kardeşlerim” diye seslenen bir peygamberimiz var. Demek ki, Rasulullah, sadece o dönemde yaşayanların istifade edeceği, onu görmeyenlerin ise mahrum kalacağı bir peygamber değildir. Asırlar sonra bile, müminlerin O’na kardeş olma bahtiyarlığına erebileceği, rahmet Peygamberidir.  

Sevgili peygamberimiz, pek çok hadislerinde, kendimizi din kardeşimizin yerine koymamızı ve onların derdiyle ilgilenmemizi istemektedir. Diğer bir ifadeyle insanların acılarını ve mutluluklarını paylaşmamızı öğütlemektedir. Zaten insanoğlu toplum içinde yaşamak ve kendisine ait pek çok şeyi de çevresindekilerle paylaşmak durumundadır.

Paylaşma duygusu, insanlara çocukluktan itibaren verilmeye başlanmalı ve bu suretle bencillik duygusunun önüne geçilmelidir. Çocukken paylaşmayı öğrenenler, büyüyünce sahip olduğu şeyleri, başkalarıyla paylaşmakta zorluk çekmeyecektir. Bu konuda en büyük görev anne ve balara düşmektedir. Anlatarak ve örnek olarak çocuklarımıza paylaşmayı öğretmeliyiz. Paylaşmak, sadece maddi şeylerle değil, sevinç ve keder gibi manevi konularda da olmalıdır. Böyle yapınca sevinçler artacak, üzüntülerde azalmış olacaktır. 

Kardeş olanların ziyaretleşmesi, yardımlaşması ve bilgi aktarımında bulunmaları en başta gelen görevlerindendir.  Dinimiz, iyilik ve güzellikte yardımlaşmamızı ve bir binanın tuğlaları gibi birbirimize destek olmamızı ister. Birbirimizi asla terk etmemeyi ve tehlikeye de atmamayı öğütler. Çok muhtaç durumda olan birine, yardım edebilecekken yardımdan kaçarsak; bir gün biz de onun durumuna düşeriz. İşte o zaman Allah bizim yüzümüze bakmayacaktır. Öyleyse din kardeşimizle dargın, düşman olmaktan, onları dışlamak ve terk etmekten sakınalım.

Farklılıklarımız, kültürel zenginliğimizdir. Dili, rengi, kimliği ne olursa olsun, birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız. Acı, tatlı her şeyimizi paylaşarak yaşayacağız. Yüce Mevla “inananlar kardeştir” buyurmuştur.  Biz kardeşiz, birbirimize hep kardeş gözüyle bakacağız, kardeşim demekten asla vazgeçmeyeceğiz. 

Bugün bir çok kişiye, Allah rızası için, kardeşim diyelim. Birbirimizle selamlaşalım, yardımlaşalım ve kardeşliği doyasıya yaşayalım. Çocuklarımıza ve gençlerimize işte bu duyguyu miras olarak bırakalım. Kardeş olalım ve kardeş kalalım.


Mustafa AKGÜN

 
 

Bu haber 25119 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Savaş Beklemeyin Savaşın Ortasındayız.23 Ekim 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık