Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Herkes Kur’an’ı, Kuran’a Hizmeti Kadar Anlar

Ziya Gündüz

28 Nisan 2018, 01:54

Ziya Gündüz

Bu yazımızın başlığı, Hz. Mevlana’ya ait olan bir sözdür.  Ramazan ayı yaklaşıyor. Bilindiği üzere ramazan ayı, aynı zamanda bir Kur’an ayıdır. Çünkü Kur’an ramazan ayında nazil olunmaya başlanmıştır.  Dolaysıyla öncelikle ramazanı, sonrada hayatımızın tamamını Kur’an ile taçlandırmalıyız. 
Malum makalemizin konusu Kur’an…  Allah’ın kelamını konuşmak, başlı başına ciddi bir iştir.  Allah, biz insan kullarına Kur’an’ı göndermiş, onunla doğru yolu bulacağımızı bildirmiştir. Allah, Kur’an’ın bireysel ve toplumsal anlamda, herkesin anlayacağını Kur’an’da beyan etmiştir.  
Allah, bu hakikati şöyle beyan eder:
“Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik.” ( Yusuf, 2) 
Rabbimiz Allah, başka bir ayet-i kerimede ise herkesin mutlaka Kur’an’dan hesaba çekileceğini beyan ediyor. 
“Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İleride ondan sorumlu tutulacaksınız.” ( Zuhruf, 44)
Dolaysıyla karşımıza iki ana madde çıkıyor. Birincisi Kur’an, yeryüzünde herkesin çok kolay anlayacağı bir kitaptır. İkincisi Kur’an’dan herkes mutlaka hesaba çekilecektir. Bu gerçeği not almak durumundayız.  
Benim Kur’an ile ciddi ilişkim Munib Engin Noyan ile tanışmamla gerçekleşti. Onunla tanıştıktan sonra, onun tavsiyeleri doğrultusunda öncelikle rahmetli Muhammed Esed’in meali üzerinden daha sonrada farklı mealler üzerinden Kur’an’ı okuma, anlama, düşünme, akletme ve kendi çapımda yaşama yürüyüşüne başladım. O gündür bugündür o yürüyüşü sürdürmeye gayret ediyorum. 
Kur’an’ı herkes kendi nispetince anlar.  Anladıkları üzerinden yaşamına yön verir.  Kur’an’ı anlayarak okuyan bir toplum, geleceğini daha iyi inşa eder.  Kur’an okumak demek,  kainatı okumak demektir.  Kur’an okumak demek, papağan olmak demek değildir. Anlamadığınız bir metnin hayatınıza hiçbir katkısı olmayacaktır.  Çünkü Kur’an aynı zamanda rehberdir. Yol yordam gösteren bir kılavuzudur. 
Prof. Dr. Mehmet Görmez hoca, Kur’an’ı okumakla ilgili şunları söylemektedir:
“Kur’anı yalnızca okumak yetmez, okuduğunu anlamak da gerekir.” (Kalbin Erbaini, shf, 116, Otto Yay.)
Ramzan ayı, Kur’an ile dirilme ayı olsun.  Ramazan ayı, Kur’an üniversitesinde ölene kadar öğrenci olma ayı olsun. Dünyada bütün üniversitelerin anası, Kur’an üniversitesidir. Bu üniversiteden herkes hizmet ettiği kadar bilgiye ulaşır, yaşadığı kadar mükâfat alır. 
Kur’an’ı sıkça okumalıyız, ama bu boş bir okuma olmamalıdır.  
  İlmin kapısı olarak anılan Hz. Ali, veciz bir sözünde şöyle buyurmaktadır:
“Üzerinde düşünülmeden, tefekkür etmeden, manasını elde etmeye çabalamadan okumada hayır olmayabilir”
Evet, üzerinde tefekkür ederek okumamız gereken bir kitaptır, Kur’an.  
Prof. Dr. Mehmet Görmez hoca, “Kalbi İmar Eden Kitap: Kur’an” başlığı altında şunları söylüyor:
“Bir Kitap düşünün ki bize kendini anlatmaya geldi.
Bir kitap düşünün ki bize Rabbimizi tanıtmaya geldi.
Bir kitap düşünün ki bize neden var olduğumuzu, nereden geldiğimizi ve nereye gideceğimizi anlatmaya geldi. 
Bir kitap düşünün ki bize iyiyi, doğruyu, güzeli,  yanlışı, çirkini ve kötüyü anlatmaya geldi.” (Kalbin Erbaini, shf, 111, Otto Yay.)
Kur’an’i ilkeler doğrultusunda,  bir ömür kalmak temennisiyle… 
Sevgi ve dua ile…
Bu haber 3481 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Olan Bitenden Haberimiz Yok!...16 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık