ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Medya'dan çocukları koruma

Kahraman Memiş

09 Eylül 2017, 20:31

Kahraman Memiş

Evrensel yasalara göre çocukların sosyal medyaya kaydolma yaşı 13’tür. Özellikle Türkiye’de bu yaş ilkokul seviyesine kadar düşmüştür. Kaydolurken yaşını büyük gösteren çocuklar ilk sosyal medya yalanını ve fake (sahte) işini de yapmış olur. Öte yandan en büyük tehlikelerden biri çocukların sosyal medyada geçirdiği vakit ve yaptığı uygunsuz işler dolayısıyla ebeveynine yalan söylemeye başlaması ve duyduğu suçluluk duygusudur. Suçluluk duygusu ile büyüyen nesil özgüven ve kimlik sorunu yaşamaktadır. Aile çocuğunu korumak istiyorsa o’na kötü şeylere zemin hazırlayacak suçlayıcı üslup ile yaklaşmamalıdır.

Ailenin ilk etapta yapması gerekenler

Yaşına göre kullanım süresi verilmelidir ve süreye uyulması sağlanmalıdır

Ceza değil ödül mekanizması işletilmelidir

Çocukla evde ve dışarıda daha çok sosyal aktivite yapılmalıdır.

Sosyal medya arkadaşı olup paylaşımlara katılarak fake (sahte) hesap açması engellenmelidir.

Bağımlılığa dönüşmesine engel olacak şekilde kullanım saatleri değiştirilmelidir.

Doğru Sosyal Medya Kullanımı nasıl olmalı?

Öncelikle sosyal medya bir iletişim ve bilgi platformu olarak kullanılmalıdır, sadece boş vakit geçirme ve eğlenme amaçlı kullanılırsa çocuğun sosyal medyaya bakışı bu şekilde gelişecektir. Aile doğru kullanır ve çocuğuna bu şekilde yansıtırsa çocuk o şekilde kullanacaktır. Facebook üzerinden okey oynayan bir baba, facebook iletişim için kullanmayı çocuğuna öğretmesi beklenemez. Lise öncesi çocukların günlük 1-2 saat kullanması normaldir, daha fazla kullanım bağımlılık ve yaşamında zorluklar oluşturacaktır.

Etkili kullanım için ödevlerini yapacak, öğretmenlerine arkadaşlarına sorular soracak, iletişimini ve sosyal kaynaşmayı arttıracak kullanımlar doğrudur.

Son dönemde velilerden gelen en büyük sorulardan biri çocuklarımız interneti sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

Sosyal Medya Öğrencinin Vakit Sıkıntısı Arttırır

Öğrenciler sosyal medya kullanmayı çok seviyorlar, hatta sosyal oyunlar konusunda çok ciddi zaman harcıyorlar, oyun başında geçen zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmıyorlar, bu onları hem çok erken yaşta bağımlı yapıyor hem de ailesine, derslerine, spora, kendisine vakit ayırmasını engelliyor, öğrencinin psikolojik ve fiziksel gelişimi için bilgisayar ve tablet ve akıllı telefon başında geçirdiği vakit geleceğini etkiliyor.

Ödevimi Yapıyorum?

Genelde öğrenciler ödevimi yapıyorum diye sosyal medyada çok vakit harcıyor ve ailesinin gözünde durumu normalleştiriyor, İnternet hakikaten bir derya ödev için de bulunmaz nimet fakat ödevden arta kalan zamanda sosyal medya verimli kullanılmalı, ödev için çok kullanılan arama motorları, ekşi sözlük, wikipedia gibi taraflı ve yanlış bilgilerin çok olduğu platformlardaki kaynaklara iyi bakılmalı bilgiler süzgeçten geçirilmeli. Bilgi kirliliğine, sahte dolandırıcı web sitelerine, kredi kartı bilgileri isteyen sitelere dikkat edilmeli.

Peki öğrenciler nasıl kullanmalı?

Öğrenciler ailesi ve öğretmenleri ile sosyal medyada arkadaş olmalı, fake sahte hesaplar açmamalı, hatta bazı ülkelerin yasalarında çocuk anne babasının izni olmadan oyun bile indiremez. Uyku saatlerine dikkat etmeli, tanımadığı kişilerle samimi olmamalı ve sanalda bilmediği linkleri paylaşmamalı, hackerlara ve dolandırıcılara karşı şifre güvenliğini sağlamalı, tanımadığı mailleri ve özel mesajları açmamalı. Ebebeyn kontrolü olan internet paketleri kullanılmalı, uygulama marketlerinden indirilen ücretli ve ücretsiz uygulamalar denetlenmeli.

Ödevlerini yaptıktan sonra ailesinin bilgisi ile sosyal medyayı kullanmalı ve gerçek hayatta tanıdığı arkadaşlarını eklemeli. Oyun oynarken kendini kaptırmayacak vaktini çok almayacak oyunlar tercih etmeli.

Sosyal Medyanın güzel imkanları saymakla bitmez, sevdiğiniz yazarlarla, ünlülerle tanışabilirsiniz, okulunuz adına, mahalleniz iliniz sevdiğiniz şeyler adına paylaşımda bulunabilirsiniz. Whatsapp gibi anlık mesajlaşma servisleri ile ücretsiz tanıdıklarınızla sürekli iletişim halinde kalabilirsiniz.İnstagram gibi çok sevilen platformlarda doğa fotoğrafları ve kendi fotoğraflarınızı paylaşabilir, twitter’dan gündemi takip edebilirsiniz, slideshare gibi sosyal ağlara kendi sunumlarınızı ücretsiz ekleyebilirsiniz. Okulda sınıfınız için bir whatsapp grubu kurup ödevlerde ve ders ile ilgili konularda irtibat halinde kalabilirsiniz.İnstagram İngilizce öğrenmek için, twitterhashtag ile ders notları tutmak için, facebook’tatimeline ve sayfalarsa tarihi kronoloji için verili kullanılabilir, yine derslerle ilgili videolar youtube’dan ücretsiz izlenebilir video eklenebilir.

Sosyal Medya Bağımlılığına Dikkat!

İki Sosyal Medya bağımlılık hastalığı FOMO ve HİKİKOMORİ şu anda gençlerimizi esir almış durumda. Türkiye'de daha çok yaygın olan FOMO (Fear Missing Of out) yani bir şeyleri kaçırma hissi sürekli sosyal medya ekranlarına kitleyip gençlerimizi dikkat dağınıklığı gibi, günlük yaşamını etkileyecek derslerini ve kariyerini kötü etkileyecek sonuçlar doğurmaktadır. Yapılan bir ankete göre sürekli dönüp dönüp akıllı telefona bakma ortalaması 5 dakikaya kadar düşmüştür. Bu da uzun süreli çalışmaları verimsiz hale getirmekte günlük hayatı ve yaşamı olumsuz etkilemektedir.

HİKİKOMORİ ise hapis kalma durumu ve odaya kapanıp sosyal hayat ile tüm bağını koparma olarak özetlenebilir. İlk olarak JAPONYA' da teşhisi konulan bu hastalık onlarca saat bir şey yiyip içmeden, tuvalete dahi gitmeden, hiç  kimseyle irtibat kurmadan sanalda yaşama durumu denilebilir. Kayıtlara geçen bu tür vakalarda sosyal medya, internet ve oyunun başından kalkmayarak 50 saat sonra odasında ölü olarak bulunmuş kullanıcılara rastlanılmıştır.

Hayatın her alanında olduğu gibi sosyal medya' da da denge çok önemlidir. Dengeyi kaçıran ve bağımlı olan bir kullanıcı sosyal medya da sonu karanlık bir yola girmiş demektir Bu tür durumlarda önce aile desteği, ilerleyen noktalarda tıbbi ve psikolojik müdahale şarttır. Bağımlı olmakla iyi kullanmak arasında ki farklar bilinir ve bilinçli şekilde kullanılırsa gençlerimiz kişisel gelişim ve iletişim açısından insanlık tarihinde hiç görülmediği kadar avantajlar elde edebilir.

Bu haber 42397 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
13 yıl süren bir hikayenin daha sonuna geldik25 Mayıs 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık