Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Anıt ve heykeller gerçekten gerekli mi?

Fatih Güçlü

18 Mayıs 2016, 21:36

Fatih Güçlü

Türkiye’de ve özellikle Yalova’da anıt ve heykeller, senelerdir, hatta asırlardır varlığını sürdürmektedir. Bu anıt ve heykellere harcanan paralar, kimlerin cebinden çıkıyordu acaba? Bu halk, senelerce yoksulluk ve sefalet içindeyken, onlarca zulüm ve eziyet görmüşken, onlar lüks ve şatafat içinde yaşadılar ve heykel, anıt diktiler. Gariban halk ise, senelerce hep zulüm ve eziyet gördü ve görmeye de devam etti. Evet, hepimiz biliyoruz ki, bu ülkede zamanında tüp kuyrukları, ilaç kuyrukları yaşandı. Hatta ekmeğimizi bile karneyle verdiler. Bu ülkede bu kadar eziyet, çile, sefalet çekilirken, bu anıt ve heykelleri hangi paralarla yaptılar acaba diye, hep merak etmişimdir. Bu anıt ve heykeller, bağış olarak mı geldi diye düşünmüyor da değilim tabiiki… Fakat, aklım, mantığım el vermiyor. Bu kadar gösterişli anıt ve heykeller, parasız, emeksiz yapılmaz herhalde. Sevgili okurlar, “siz, siz olun, ne olursa olsun, Türkiye’yi heykel ülkesine çevirmeye izin vermeyin.” Bugün bakıyorsunuz, bütün illerde her yerde anıt ve heykel var. Sanmayın, vatanını sevmiyorum. Sanmayın, vatan düşmanıyım. Ben, sadece heykellere ve anıtlara karşıyım. Türkiye, heykellerle ilerlemez, bunu herkes biliyor. Türkiye, ancak üretmekle, ticaretle, ihracat ve en önemlisi üç tarafını çevreleyen denizlerini etkin kullanarak ilerler. 


Bazılarının kafasında farklı düşünceler olabilir tabiiki, ama bu da benim düşüncem ve fikirlerim. Bu anıt ve heykeller, Türkiye için ve herkesin yaşadığı şehir için ayrı bir masraf ve gider kaynağı. Örnek olarak Yalova’yı vereyim. Yalova’da heykellerin yerleri, zaman zaman nedensizce değiştirildi. Bu heykellerin yerleri değiştirilirken, vinç ve insan gücü kullanıldı. Bir vincin, şu an saat ücreti en az 400,00 TL. Ayrıca, kamyonların taşıma ücretleri de var. Bir de, bunların düzenlenmesi, onarımı, bakımı, peyzaj işi hep masraf gerektiren şeyler. 
Tabii ki, birileri bunlardan ekmek yemekte, farkındayım. Ama bazı insanların yokluk, sefalet çekerken, bazı insanların da bunları görmezden gelmesine olanak sağlanamaz. Hiçbir zaman bu, benim görüşümce hoş karşılanmaz. 

http://i.hizliresim.com/v4Ya3z.jpg

Hepimiz biliyoruz ki, Türkiye’nin en ormanlık ve ağaçlık illerinden biri de Yalova’dır. Her tarafa türlü türlü heykel ve anıtlar dikileceğine, bunların yerine çeşit çeşit bitkiler ve meyve ağaçları dikilse, sevdiklerimize, gelecekteki nesillerimize, doğal, oksijeni bol yerlerin olduğu yemyeşil bir dünya bıraksak daha güzel olmaz mıydı?

  

Bugün, Yalova merkezinde “Heykel” olarak bilinen bir heykelin kaldırılmasına tepki gösterenler bilmezler mi ki, o heykelin etrafında, hem de çok yakınlarında, bir sürü, aynı mahiyette heykeller ve anıtlar var. Hatta, Yalova merkezine kimse merkez demez. “Nerdesin?” diye sorduklarında, “Heykeldeyim.” diye cevap alırsın. Yani, anlayacağınız, zaten orada bir sürü heykel ve anıt var. Yalova, heykelleri ve anıtlarıyla biliniyor. 

Bugün, Yalova’nın simgesi olan “Termal Kaplıcaları” bir sürü medeniyetin, bir sürü inancın beşiği olan muhteşem bir yer. Orada bile, bir sürü heykel ve köşk görebilirsiniz. Özellikle, Atatürk’ün köşkünü ziyaret edenler, insanların sefalet ve açlık içinde çile çekerken, onların nasıl bir lüks yaşam içerisinde olduklarını rahatlıkla anlayabilirler. Tek, tek yazmaya bile gerek yok. Gidenler görmüştür mutlaka. Gitmeyenler de, mutlaka gidip görmelidirler. Termal kaplıcaları, muhteşem şifalı kaplıca sularıyla, muhteşem doğa manzarası ile bilinir. Fakat, bilinmeyen bir şeyler de vardır. Oradaki her heykelin, her anıtın bir putperestlik, tapınmalık ve batıl inancı simgelediği de rahatlıkla görülebilir. 

Yalova, aslında Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Üç tarafı, denizlerle çevrili bir yarımada görüntüsü veren Yalova, belki de bundan sonraki yıllarda heykelleriyle ve anıtlarıyla konuşulacak. Deprem denilince, aklımıza gelen ilk illerden biridir Yalova. “Ne alaka” demeyin. Çünkü, Yalova’da bir de “Deprem Anıtı” var. Evet, doğru duydunuz, Deprem Anıtı… Belki, Türkiye’nin çoğu ilinde böyle bir devasa anıt yoktur. İşte, asıl sorun burada. O kadar insan, evsiz, barksız, parasız dururken, prefabrik evlerde, yoksulluk, sefalet içerisinde yaşamaya çalışırken, onlar sadece heykel ve anıt yaptılar. Şimdi o da yetmedi. Çiçek şelalesi ve çiçeklerle ilgili anıtlar yapılıyor. Belki, çoğumuza, bana dahi güzel görünüyor olabilir bu. Fakat, asıl sorun, neden öncelikle insanların insancıl bir yaşam sürmesi için yapılması gerekli olan okul, hastane, otopark, alt yapı gibi şeyler dururken, bu tarz ikincil plandaki aciliyeti olmayan şeyler yapılıyor, anlam veremiyorum doğrusu. 

Biliyorum, birileriniz “görsellik” diyorsunuz, birileriniz “Yalova’yı simgeliyor” diyorsunuz. Ama, emin olun, birileri bunlara üzülüyor ve birilerinin haklarını yiyorsunuz. Allah, ne demiş, “Bana neyle gelirseniz gelin, kul hakkı ile gelmeyin” demiş… Siz de bana hakkınızı helal edin. Temennimiz, bu tarz ikincil plandaki çevre düzenlemelerinin en kısa zamanda kaldırılarak, daha insanca yaşam için gerekli altyapı eksiklerinin giderilmesi. Hepinize teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın…

FATİH GÜÇLÜ

Bu haber 2073 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ZİRVE21 Eylül 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık