ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

"AB VE TÜRKİYE'DE TARIMA AYRILAN DESTEKLER ARASINDA UÇURUM VAR "

Şendoğan Erdem

23 Temmuz 2015, 22:21

Şendoğan Erdem

Çiftçi, 2006 yılından beri aldığı destekleme pirimi kadar parayı daha devletten alma hakkına sahip. 

Çünkü 2006 yılında yürürlüğe giren Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesine göre, her yıl tarımsal destekleme için bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın en az %1’i düzeyinde olmak zorunda. Ancak hükümet bugüne kadar sadece yüzde 0.5 ile yüzde 0.7 arasında bir miktarı çiftçiye ödedi. Bu da çiftçinin aldığı destekleme pirimi kadar parayı daha devletten alması gerektiğini ortaya koyuyor. Ancak, tarıma ilişkin hemen her konuda açıklama yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği(TZOB) bu konuda her hangi bir açıklama yapmıyor. Tarım Uzmanları, çiftçilerin mahkemeye başvurmaları halinde bu parayı alabileceklerini belirtiyorlar. Konunun teknik detayları ise söyle: Resmi Gazete’de yayımlanan Tarım Kanunun maddesi aynen şöyle diyor: Tarımsal desteklemelerin finansmanı Madde 21 – Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi milli hasılanın yüzde birinden az olamaz. Ancak 2007 yılından bu yana baktığımızda tarımsal desteklemelerin gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 0,5 ile yüzde 0,7 arasında değişiyor. TARIM DESTEKLEMELERİ HER YIL %1'İN ALTINDA KALIYOR 2015 yılı için tarıma ayrılan kaynak da tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi yasanın öngördüğü asgari oran olan yüzde 1’in altında kalıyor. İsterseniz 2007’den günümüze kadarki süreçte tarımsal desteklemeleri rakamlar ve tablolarla biraz daha detaylandıralım. 

Türkiye’nin gayrisafi milli hasılası 800 milyar Dolar seviyelerinde. Yani TL bazında 1.7 trilyonu aşıyor. 2015 yılı itibariyle bunun yüzde 1’i 17 milyar TL’ye denk geliyor. Gelin görün ki tarım destekleme bütçesi için 2015 yılında ayrılan kaynak 10.1 milyar TL seviyesinde. Bu rakama KİT’lerin finansmanı, diğer müdahale alımları ve kredi sübvansiyonu gibi kalemler eklendiğinde dahi toplam rakamın 13 milyar TL’yi bulabileceği hesaplanıyor. Ama Tarım Kanunu’nun 21. Maddesine göre 2015’teki destekleme miktarının en az 17 milyar TL olması gerekiyor. Aradaki 4 milyar TL’lik farka ne oldu? 2007’den bu yana dönüp geriye baktığımızda da tablo farklı değil. Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin bu konuda yapmış olduğu detaylı çalışma dikkat çekici. 

8 YILDA ÖDENMESİ GEREKEN MİKTAR 99 MİLYAR TL Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2007’den 2014 yılına kadar gerçekleştirdiği son 8 yıldaki tarımsal destek miktarı toplam 55 milyar TL’yi buluyor. Ancak tarım kanununa göre bu süredeki destek miktarının en az 99 milyar TL olması gerekiyor. Yani arada, çiftçiye kanunlar çerçevesinde ödenmesi gereken ancak ödenmeyen asgari 44 milyar TL’lik bir fark söz konusu. Aşağıda paylaştığımız tablo konuyu özetler nitelikte… "AB VE TÜRKİYE'DE TARIMA AYRILAN DESTEKLER ARASINDA UÇURUM VAR "

Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası üzerinden Türkiye’nin tarımsal destekleme politikalarını karşılaştıran Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, “AB bütçesini bizim gibi yıllık değil, 7 yıllık bir süreci kapsayacak şekilde oluşturuyor. 2014-2020 zarfında 960 milyar Euro’luk bütçesinin %40'ını (380 milyar Euro) tarım ve kırsal kalkınmaya ayırıyor. Söz konusu tarım bütçesinin de %74'üne denk gelen 280 milyar Euro’luk tarımsal desteklerin %21'ini (80 milyar Euro) kırsal kalkınma, %5'ini de (20 milyar Euro) ihracat destekleri için kullanılacak” dedi. FAO istatistiklerine göre tarımda ekonomik olarak AB’deki aktif nüfusun 9.7 milyon kişi (toplam nüfusa oranı %2) iken, Türkiye'de 7 milyon 710 bin kişi (toplam nüfusa oranı %10) olduğuna dikkat çeken Atalık, “Görüldüğü üzere tarımda ekonomik olarak aktif nüfus sayıları birbirine son derece yakınken tarıma ayrılan destekler arasında uçurum var” diye konuştu. Söz konusu rakamlar ve mevcut tablo tarım sektörüne yönelik desteklemeler açısından akıllarda gerçekten soru işaretleri oluşturuyor. Biz de bunları sizlerle paylaşmak istedik.

Bu haber 43142 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yalova Kazımiye TOKİ Konutları01 Nisan 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık