Altyapı: MyDesign Haber Sistemi

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Alternatif Rasathane Bölüm 4

Kadir Sütçü

11 Ağustos 2014, 00:34

Kadir Sütçü

17 Nisan 2012 Tarihinde Düzce Üniversitesi’nde

Doğadaki Parametrelerin Gözlenmesiyle Deprem Tahmini Konulu

Konferansta Konuşmacı Olduğumuz İçin Verilen Plaket

KARINCALAR MİLYON DOLARLARA KARŞI

ünyanın neredeyse tüm gelişmiş ülkeleri depremin önceden tahmin edilmesine dair çeşitli araştırmalar yaparken, öğretmen Kadir Sütçü, kendi evinde karıncalar üzerinde deprem gözlem merkezi kurdu.

Dünyanın neredeyse tüm gelişmiş ülkeleri depremin önceden tahmin edilmesine dair çeşitli araştırmalar yaparken, öğretmen Kadir Sütçü, kendi evinde karıncalar üzerinde deprem gözlem merkezi kurdu.

İstanbul’daki evinde karıncalar üzerinde gözlemler yaparak depremle ilintilerini ortaya çıkardığını iddia eden Sütçü, “Bu konuda araştırmalar yapan deprem araştırma merkezlerindeki milyon dolarlık cihazlara karşın Allah vergisi "Karıncalar"ı kullanıyorum.”dedi.

11 Kasım 1999 yılından bu yana karıncaları gözlemleyen Kadir Sütçü, karıncaların davranış biçimlerini değerlendirerek oluşturduğu formülle İstanbul ve Marmara Bölgesi'nde gerçekleşen pek çok depremi önceden tespit ettiğini ileri sürdü.

Sütçü, aynı yolla bölge dışında gerçekleşebilecek olası depremleri de önceden tahmin edebildiğini. TÜBİTAK, MAM, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Merkezi gibi önemli bilim kurumlarının yanı sıra çeşitli deprem profesörleriyle de irtibatta geçtiğini, projesine destek vermek bir yana dinleme gereği bile duyulmadığından yakındı.

Binlerce insanın ölümüne neden olan 12 Kasım 1999 depreminden bir gün önce evinin bahçesinde dolaşırken; erik ağacını tamamen kaplamış milyonlarca karıncayı gören Kadir Sütçü, ertesi gün deprem felaketi olunca karıncaların davranışlarının depremle ilişkili olup olmadığını gözlemlemeye başladığını söyledi.

İstanbul-Sarıyer/Baltalimanı Mahallesi’ndeki evinin neredeyse her köşesinde karınca yuvaları bulunduğunu açıklayan Sütçü, periyodik aralıklarla kontrol ettiği karıncalar hakkında internet üzerinden de yoğun araştırmalar yaptı. Gazi Osman Paşa Üniversitesi Hayati Bilimler Bölümü Konservecilik Şubesi ve Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Bölümü mezunu olan Kadir Sütçü, evinde yaşayan kokulu ev karıncaları ve bahçesindeki marangoz karıncalar üzerinde yaptığı araştırmalarda. Pek çok bulguya ulaştığını ileri sürdü.

Kadir Sütçü, “Karıncaların ne tür olaylarda ne gibi tepkiler verdiğini gruplayarak bir formül oluşturdum. Anomali adını verdiğim formüle göre, Normal davranış statüsünde karıncalar yiyeceklere karşı ilgili, zincir şeklinde hareket ediyor. 2-3 şiddetindeki çok önemsiz sayılabilecek yer sarsıntıları öncesi karıncalar, dağınık vaziyette, önemsiz sayılabilecek 3-3.5 şiddetindeki sarsıntılar öncesi devrilme, panik, şaşırma ve küme şeklinde hareket ederken; şiddetin artmasıyla birlikte karıncalarda ölüm oranı baş gösteriyor. Sütçü'nün gözlem ve tespitlerine göre karıncaların yüzde 20'sinin ölmesi 4-4.5 şiddetindeki bir depreme, yüzde 30'unun ölmesi 4.5-5 şiddetindeki bir depreme, yüzde 40'ının ölmesi 5-5.5, yüzde 50'sinin ölümü 5,5-6, yüzde 70'inin ölmesi ise 6,5 - 7 şiddetindeki bir depreme işaret ediyor. Depremin merkez üssünün gözlem istasyonundan uzaklığına göre belirlenen oranlar düşüyor. Örneğin Düzce'de meydana gelen 7 şiddetindeki bir deprem gözlem istasyonundaki karıncalara 4 şiddetindeki bir deprem uyarısı yaptırıyor. Bu durumda Ya İstanbul'da 4 şiddetinde bir deprem ya da daha uzak bir bölgede 7 şiddetindeki bir deprem tahmini olarak kayıtlara geçiriliyor.”diye açıkladı.

Sütçü, aralıklarla sebepsiz yere gösterilen sıra dışı davranışların çok iyi takip edilerek not alınması gerekmediğini dile getirerek, "Yakın yerlerde hiç deprem olmayıp aralıklarla sıra dışı davranışlar oluyor da sonuç alınamıyorsa iyi takip edilmesi durumunda gelecek depremin büyüklüğü son sıra dışı davranış olan kümeleşme sonucu ölüm oranından bulunacaktır." dedi.

PROJEYE DESTEK İSTİYOR

Yaklaşık 6 aydır çalışmalarına hız veren, kurduğu internet sitesinde tahminlerini ve sonuçlarını Kandilli Rasathanesi'nin depremler linkiyle ispatlayan Sütçü, karıncaların anomali ölçüsündeki davranışlarını da fotoğraflarla belgelemiş. Bugüne kadar başta TÜBİTAK olmak üzere yazışma yaptığı hiç bir bilim kuruluşundan destek alamadığını ifade eden Kadir Sütçü; "Ben şuan için İstanbul ve Marmara Bölgesi'ndeki meydana gelen depremleri yüzde yüz ve neredeyse 3 gün öncesinden tahmin edebiliyorum. Projeme destek verilir ve çalışmam için olanaklar sağlanırsa çeşitli bölgelere kurulacak bir sistemle tahminler bilgisayar ortamına otomatik olarak yansıtılabilir. İlgililerden ve bilim insanlarından destek bekliyorum" diye konuştu.

ÖNCEDEN TAHMİN ETTİĞİ BAZI DEPREMLER

*- 17.Ekim 2006 5,2 Manyas ve Gemlik Depremleri Öncesindeki Sıra Dışı Davranış Görüntüsü

Tarih-Saat: 20.10.2006 21:15:24 Koordinat: 40.264K 27.984D Büyüklük: 5,2 Derinlik: 12,9 km Açıklama: KUŞ GÖLÜ

*- 5.2 Gemlik Depremi 2 Saat Öncesindeki Sıra Dışı Davranış Görüntüsü Tarih-Saat: 24.10.2006 17:00:21 Koordinat: 40.424K 28.995D Büyüklük: 5,2 Derinlik: 14,3 km Açıklama: GEMLİK KÖRFEZİ (MARMARA DENİZİ)

*- 25.01.2007 depremi Sakarya ve Marmara

 25.01.2007 http://www.nethaber.com/NewsDetails.aspx?id=10250

26.01.2007 http://www.nethaber.com/NewsDetails.aspx?id=10297

Ocak 2007 ve Şubat 2007 istatistik bilgilerde bulunmaktadır

Ocak 2007 istatistik bilgiler için   http://www.dkos.org/ocak2007.html

Şubat 2007 istatistik bilgiler için  http://www.dkos.org/gunlukdepremhaberleri.html

http://www.haberturk.com/yasam/haber/85163-depremi-bir-gece-onceden-bildi


Yazının Devam Var 

Bu haber 1728 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
ACİL TASARRUF SEFERBERLİĞİ08 Mayıs 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık