ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Yalovaspor Başkanının Basında Çıkan beyanatına cevaptır

İ.HakkıGültekin

04 Ağustos 2012, 19:55

İ.HakkıGültekin

Mimarlar odası; kamu kurumu niteliğinde 58 yıllık bir kuruluş olarak; toplumsal sorumluluğun, kamu yararının, kentsel mekandaki kişisel çıkarlardan daha öncelikli olduğuna inanan ve bu inançla mesleki sivil toplum örgütü olarak mesleki faaliyetlerin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin üstlenmesi gereken toplumsal sorumlulukları ve ödevleri katılımcılıkla-şeffaflıkla yerine getirmektedir.

Kent yöneticilerimizin mimari ve kentsel planlama alanına daha müdahaleci ve tek merkezli yaklaşımları olduğunu zaman zaman yaşanan olaylardan görmekteyiz. İstanbul’da Taksim olsun, Haliç köprüsü olsun, Yalova'da da inkılâp vapurunda olduğu gibi hepsinde aynı yaklaşım izleniyor ki bu yaklaşımın hep merkezci bir zihniyeti ifade etmektedir. İşte bu noktada; kamu yararı göz ardı ediliyor, kamu değerleri satılığa çıkabiliyor, kamunun bellek ya da çevre haklarına saygı duyulmuyor. Ve böylece kamu adına önemli kayıplar yaşıyoruz. Mimarlar odası olarak kent ve kentle ilgili konularda çevre duyarlılığımızı her zaman Yalova gündeminde paylaştık.”ormanlarımızın yok edilmesi, çocuklarımızın geleceğinin yok edilmesidir” dedik ve Yalova'daki ormanlarımıza sahip çıkılmasının Yalova’da yaşayan herkesin ödevi olduğunun ve bu konuda kamu yararını ön plana çıkaran anlayışımızı her türlü ortamda ifade ettik. “Bir ulusun uygarlık seviyesi, üzerinde yaşadığı toprakların ağaçlandırılmasıyla ölçülür” anlayışını Mimarlar Odası olarak ölçü kabul ettik.

Tam bir doğa aşığı olan Mustafa Kemal Atatürk'ün ağaçlandırmaya ve çevrenin korunmasına ait birçok sözleri olduğunu biliyoruz. Atatürk'ün çevre ve doğa aşığı bir lider olması ona bambaşka bir değer katmaktadır. Bozkır üzerinde Ankara'yı kurarak, başkent yapışı, Ankara’da orman çiftliğini kurarak sayısız ağaçlar dikmesi, Yalova’da Termal'deki ağaçların ve çevresindeki ormanların oluşumundaki yüksek bilinç ve katkısı bizlere çok önemli bir mirastır.

 

 

 


Yalova mimarlar odası olarak Yalova’daki ormanların ve çevrenin korunmasına yönelik toplumsal duyarlılığımızı her zaman olduğu gibi termaldeki 2B kapsamındaki ormanlık alanda ağaçların kesilmek suretiyle Yalovaspor ile ilişkilendirilerek verileceği ve orman vasfının dışına çıkartılacağı bilgileri nedeniyle konunun takipçisi olduk ve Orman İşletme Müdürlüğü’ne yazı yazdık. Arazinin Orman vasfında olduğu bilgisini aldık(Bu konuda gereken hassasiyeti gösterdiklerine şahit olduk. Bu konuyu Yalova halkıyla paylaştık. Yaptığımız işin doğru olduğuna inancımız tamdır ve Yalova’da yaşayan herkes YALOVASPORLUDUR. Ve Yalovaspor AŞIĞIDIR. Yalova spor ile beraber sevinir ve beraber üzülür. Yalovaspora zarar vermek isteyenler bizleri de karşısında bulur. Yalovasporun bizde kılına zarar verdirmeyiz. Yalova’daki herkesin bizim bu konularda ne kadar hassas olduğumuzu bilmektedir.

 

Saygılarımızla.

 

TMMOB Mimarlar Odası

 İstanbul Büyükkent Şubesi

 Yalova Temsilcilik Başkanı

 İsmail Hakkı GÜLTEKİN

Bu haber 44386 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Yalova Kazımiye TOKİ Konutları01 Nisan 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık