ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

Yalova Kazımiye TOKİ Konutları

Mehmet Aytaç

01 Nisan 2023, 11:16

Mehmet Aytaç

Yalova Kazımiye Toki Konutları  Yalova Merkez mahallesine bağlı ve 8 konuttan oluşan bir yerleşke. Bu yerleşke elmalık köyü yolu üzerinde bir adreste. Yapımından bu yana kendi yalnızlığına terk edilmiş bir site. Öyle ki, temizlik, bahçe peyzajı, güvenlik, idare, sulama, yönetim gibi önemli konularda hep sahipsiz bırakılmıştır. 

Sadece konutların kendi içindeki oluşturdukları birlik ve beraberlik bu alanı sahipli kılıyor. Oluşturulan bu alana sadece oturanlar sahip çıkıyor. Bunun dışında sahipsiz bir alan olarak yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Almadığı sayısız hizmet var. Bunların başında temizlik geliyor. Yılda bir yada iki defa etraflıca temizlik yapılıyor, bunu da temizlik olarak kabul etmiyorlar. Sadece çöplerin bir kaç gün arayla alınmasını bina sakinleri için bir temizlik olarak kabul edilmiyor. Çevre temizliği, bahçeler, ağaçlar budanması, rüzgarın çevreye savurduğu çöplerin de temizliğinin yapılaması gerekiyor.

Güvenlik; özellikle, toplu taşıma aracından  yol üzerinde inerek, evine yürümeye çalışan vatandaşları karanlık ve güvensiz bir yol karşılıyor. 
Ardından başıboş köpeklerin tehdidi ile devam ediyor. 
Bu alanda bir bekçi konumu olması ve azgın, başıboş hayvanların derhal alandan çıkarılması gerekmektedir. Bunun için yapılacakları, belediye önceliğine derhal almalıdır. Aksi takdirde ciddi bir huzursuz ortam doğmaktadır. Canlısına sahip çıkan TOKİ Konutları sakinleri bunun için bir çare bulup oluşturur ancak bunu yetkili eliyle çözülmesini ve kesin bir tekrarsızlıkla çözümünü arz etmektedir. 

Ulaşım konusunda da ciddi rahatsızlık yaşayan konut sakinleri bunun içinde belirlenmiş ve kurallı bir ulaşımın artık kalıcı olmasını talep etmektedir. Bir an önce çözümlerin oluşturulması gerekmektedir. Minibüs ve işletmeciler site içinde son alana kadar yolcuların bırakılıp tekrarında yoluna devam etmelidir. Elmalık yolunda giden minibüsçüler Kazımiye Toki Konutları'nda inecek var mı? Demeden o alana girip yoluna devam etmelidir. Kazımiye Toki Konutları durağında yolcu alımı için beklenmelidir. Buranın varlığı ve nüfuzu görmezden gelinmemeli. 

Bahçe ve peyzaj için yılda bir kere değil de mevsim geçişlerinde ve ayda bir olarak bir düzenleme ve budama işlemleri yapılmalıdır. Toki Konutları içinde sayısız çam ağacı ve meye ağaçları vardır. Bu alanın derhal çocuk oyun parkı ve bahçelerine bir düzenlemeye ihtiyacı vardır.  Ağaçların budanması, çimlerin biçilmesi,  sulanması, böceklerden korunması, toprak ve verimli alanlara sahip çıkılması gerekmektedir. Ancak bu çözüm buranın park ve bahçelerine bir huzur getirmektedir.

Yıllardır istekte olan çardakta önemli bir sorundur. Çocukların ve ailelerin güvenle oturacaklari, huzurla yaşayacakları alanların oluşturulması gerekmektedir. Burada bir nüfus vardır. Ve çardaklar onlar için bir huzur ortamıdır. Belediye ve yetkilere verilen sayısız dilekçelere dönüş dahi olmadığını da hatırlatmak isteriz. Bu da önemli bir istektir.
 
İlaçlama için acil bir çözümde Kazımiye Toki Konutları sakinlerinin bir diğer isteğidir. Ormanlık bir alan içinde oluşturulan konutlarda böcek ve haşerenin de oluştuğu unutulmamalıdır. 

Muhtar ve yerel yönetimlerin de bu alandan haberdar olmasını hizmet görmesini istemekte. Bunun için acil çözümlerin oluşturulması gerekir. Görmezden gelinen bu konutların sahip çıkılması gerekmektedir. Burada ciddi bir nüfusun varlığını bilmeli. Karar verme yetkisinde olduğu da unutulmamalıdır. Burada insanların yaşamalarını idame etmesi için yetkilerin bu çok zor olmayan hizmetleri getirmesi gerekmektedir. 

Yönetim kadar yerel halkında gerek site içi ve dışına sahip çıkması gerekiyor. Her sitenin bir yönetime ihtiyacı vardır. Temizlik, elektrik aydınlatma ödemesi, diğer giderler ve kalemler için kendi iç yönetim sistemini oluşturmalıdır.

Bu haber 848 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
13 yıl süren bir hikayenin daha sonuna geldik25 Mayıs 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık