19 TEMMUZ'U 19 PROJEYLE TAÇLANDIRDIK


Açıklama: Yalova'nın düşman işgalinden kurtuluşu'nun 89. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Kategori: Yalova Haber
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2010
Geçerli Tarih: 28 Eylül 2020, 10:12
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/94-yalova-haber-19-temmuz39u-19-projeyle-taclandirdik.html


19 TEMMUZ’U 19 PROJEYLE TAÇLANDIRDIK

 

Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşu’nun 89. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Resmi törenlerin yanı sıra bisiklet yarışı ve gece düzenlenen halk konseri büyük ilgi gördü.

Geceye Yalova protokolünün yanı sıra CHP Gurup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, AK Parti Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve çok sayıda bürokrat katıldı. Bülent Serttaş ve Hadise’nin sahne aldığı gecede kurtuluş mücadelesine katılmış kişilerin çocuklarına ve torunlarına madalya ve berat takdim edildi.

Gecede açılışı ve temel atma töreni yapılan 19 proje içinde kurdela kesimi yapıldı.

    
      19_5.jpgı.
 

Program Resmi Törenle Başladı

Kentimiz’in düşman işgalinden kurtuluşunun 89. yıldönümü etkinlikleri sabah düzenlenen resmi programla start aldı. Aziz şehitlerimizin anısına öncelikle saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından Ata’nın huzuruna çelenkler sunuldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal tarafından yapıldı. Başkan Koçal, “Kurtuluş Savaşı ile dalga dalga yurtta başlayan savunma ve direniş kentimizde de Burhaniye Müfrezesi ile sürdürülmüştür. 19 Temmuz 1921 kentimizde zulmün bittiği bağımsızlığımızın başladığı gün olarak tarihe geçti. Yıllardır yapılan çeşitli etkinliklere bu yıl biraz daha renk katmak başka bir boyuta çekmek istedik. Bu nedenle akşam düzenlenecek olan organizasyon geniş katılımla yapılacak. Boyun eğmeyen ve bağımsızlığı için canını hiçe sayan bir nesilin evladı olduğumuz için ne kadar gurur duysak az. Vatanımızı canlarını hiçe sayarak savunan başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi birkez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yapılan tören geçişi sonrası 8 kulübün katılımıyla gerçekleştirilen ‘Yalova Kupası’ bisiklet yarışı start aldı.

Birincilik Kürsüsü Yalova Belediyespor’un

Düzenlenen program sonrasında Bursa’dan, Eskişehir’den, Bolu’dan, Karaman’dan, Ankara’dan, Antalya’dan ve Yalova Belediyespor’lu sporcularının katılımıyla ‘Yalova Kupası’ bisiklet yarışının stratı verildi.

Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayarak İzmit il sınırına kadar gidilip tekrar geri dönülen yarışta 4 kategoride puanlama yapıldı. Tüm kategorilerde birinciliği Yalova Belediyespor sporcuları elde etti. Yaklaşık 90 dakika süren yarışta, büyük erkeklerde Yalova Belediyespor Takım Kaptanı Bahadır Düner birinci, yine aynı takımdan Hakan Şenöz ikinci ve yine Belediyespor’dan Zafer Yalın üçüncü oldu. Genç erkeklerde birincilik ve ikincilik kürsüsü yine Yalova Belediyespor’un olurken Bolu Gençlikspor Kulübü ikinciliği aldı. Dereceye giren isimler ise şöyle oldu; Sefa Koçay birinci, Salih Yerli ikinci ve Ali Gülcan üçüncü. Yıldızlarda tablo genç erkeklerde olduğu gibi gerçekleşirken dereceye giren isimler ise birinci olarak Yalova Belediyespor’dan Yavuz Söylemez, ikinci Bolu Gençlikspor Kulübün’den Burak Erol ve üçüncü yine Belediyespor’dan Kadir Yıldırım oldu. Takımlar kategorisinde ise tüm birincilikleri alan Yalova Belediyespor birinci, Karaman Gençlikspor ikinci, Aydın Gençlikspor üçüncü ve Bolu Gençlikspor dördüncü oldu.

Yarışlar Sonrası Hediye Yağmuru

Bisiklet yarışlarının sona ermesiyle birlikte bisiklet, saat, ütü, saç kurutma makinası ve su ısıtıcılarının yer aldığı hediye çekilişi yapıldı. Bisiklet çekilişleri Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal tarafından yapıldı. Bisiklet kazananların hediyelerini yine Başkan Koçal verdi.

   
     19_6.jpg
 

Yalova’nın Adını Duyuranlara Teşekkür Plaketi Verildi

Kurtuluş günü kutlamaları gece yapılan programlarla devam etti. Programda ilk önce çeşitli branşlarda elde ettikleri başarılarla kentimizin adını ulusal ve uluslar arası platformda duyuranlara teşekkür plaketi takdim edildi. Masa Tenisi, Güreş, Karete, Vuşu gibi branşlarda uluslar arası başarılara imza atan sporcuların yanı sıra, eğitimde Türkiye çapında dereceye giren öğrenciler ile edebiyet, spor ve müzik dalında ilimizin adını duyuranlar ödüllendirildi. Plaketler; Ak Parti İl Başkanı Temel Coşkun, CHP İl Başkanı Ertan Şener, DP İl Başkanı Muhammet Sarıoğlu ve Türkiye Partisi İl Başkanı Cem Sadıker tarafından verildi.

Konuyla ilgili olarak, “bu yıl ilk kez başlatılan uygulamayla bundan sonra her 19 Temmuz’da kentimizin adını duyuranları onare ederek teşekkür edeceğiz diyen Başkan Koçal “Her geçen yıl bu kapsamı daha da genişleteceğimize inanıyorum” diye konuştu.

   
      19_4.jpg
 

Kurtuluş Kahramanlarının Yakınlarına Berat Verildi

 

Yalova’nın düşman işgalinden kurtulmasında canlarını hiçe sayan kahramanların yakınları,  yapılan çalışmayla tespit edildi. Tespit edilen yakınlar, 19 Temmuz törenlerinde sahneye çıkarak birlik ve beraberlik mesajı verdi. Programda; milli mücadele kahramanlarının yakınları için hazırlatılan madalya ve beratlar, Yalova’nın 15 Belediye başkanı tarafından sahiplerine takdim edildi.

Milli mücadele kahramanları yakınlarının, sahnedeki sayıdan çok fazla olduğunu ifade eden Başkan Koçal; “Kısa zaman önce başladığımız çalışma ile bir bölüm aileleri tespit edebildik. Bu konuda çalışmamız devam ediyor. Sayı bundan çok daha fazla diğer gazi ve şehit yakınlarımızıda tespit ederek halkayı genişleteceğiz” dedi.

19 Proje İçin Kurdela Kesildi

“19 Temmuz’a Kadar Yalova İçin 19 Hizmet” sloganıyla çalışmalarına hız veren Yalova Belediyesi, 19 hizmeti kesilen temsili kurdela ile hizmete açtı.

Kent Müzesi, 4 Adet Tenis Kortu, Kadın İstihdam Atölyesi, Aşevi, Çocuk Tiyatrosu, Mahalle Çözüm Merkezleri, Batı Sahil Bandı, Hayat Mahallesi Spor Tesisleri, Gençlerbirliği Sosyal Tesisleri, Yalova Deresi Islah ve Çevre Düzenlmesi, Masa Tenisi Spor Salonu, G.O.P Meydan Düzenlemesi, Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi, Fevzi Çakmak Mahallesi Katlı Otopark, Fevzi Çakmak Mahallesi Spor Tesisleri, Doğanspor Sosyal Tesisleri, Avcılar Lokali, Fevzi Çakmak Mahallesi Sağlık Ocağı, Cumhuriyet Meydanı Zabıta ve Emniyet Hizmet Ofisi için açılış kurdelasını CHP Gurup Başkanvekili ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce, AK Parti Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Yalova Belediye Başkanı Yakup B. Koçal birlikte kestiler.

Bülent Serttaş ve Hadise’den Muhteşem Performans

Kurtuluş günü kutlamalarının bu yılki sanatçı konukları Türk Halk Müziğinin sevilen sesi Bülent Serttaş ve ülkemizi Eurovision’da temsil eden Hadise sahne aldı. İlk olarak sahneye çıkan Bülent Serttaş sempatik hareketleri ve seslendirdiği eserlerle büyük beğeni topladı.

 

Gecenin son sanatçısı ise dançılarıyla birlikte Hadise oldu. Yaklaşık bir saat sahnede kalan Hadise, Yalovalıların gönlüne taht kurdu. Gecenin sonunda Başkan Koçal Hadise ve Bülent Serttaş’a çiçek vererek teşekkür etti.

    
        19_2.jpg