Özel Atakent Hastanesi yeni bir ilke imza attı


Açıklama: İlk kez bir çocuğa kapalı böbrek taşı ameliyatı (Ultramini PNL) yapıldı.
Kategori: Sağlık
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2020
Geçerli Tarih: 27 Mayıs 2020, 18:38
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/8577-saglik-ozel-atakent-hastanesi-yeni-bir-ilke-imza-atti.html


TACIKISTAN'DAN YALOVA’YA GELEN ÇOCUK BÖBREK TAŞI AMELİYATI YAPILDI
Tacikistan  dan gelen 4 yaşındaki hastanın yapılan tahlillerinde doğuştan bir hastalık olan böbreklerin yapışık olduğu (Atnalı böbrek) ve bununla beraber her iki böbreğinde taşlar olduğu saptandı. 

Çok az görülen bu durumla ilgili ameliyat gerekiyordu ancak sınırlı sayıda hastanede deneyim olduğu için birçok yerde ameliyatı yapılamadı. 

Özel Yalova atakent Hastanesi doktorlarından üroloji uzmanı Doç. Dr. Necmettin PENBEGÜL ve hastane ekibi daha önceki deneyimlerin ve alt yapının sağladığı avantajla bir böbreğindeki taşı kapalı yöntemle aldılar. 

Böylelikle Yalova ilinde ilk kez çocuklarda kapalı böbrek taşı ameliyatı (ultra mini PNL) yapılmış oldu.

Hasta hakkında bilgi veren Doç. Dr. Necmettin Penbegül; “son zamanlarda çocuklarda böbrek taşı artma eğiliminde. Doğuştan böbrek problemi olanlarda, suyu az içenlerde, tuz ve hazır gıdayı çok tüketenlerde , ailesinde böbrek taşı olanlarda bu hastalığı daha çok görüyoruz. Tacikistan dan gelen bu hastamız doğuştan yapışık böbrekli ve her iki böbreğinde de taşlar vardı. 

Çocuklarda böbrek taşı ameliyatı hem zor hemde belli bir deneyim ve teknik alt yapı gerektirir. 

Deneyimimiz ve teknik yeterliliğimiz sayesinde hastanın sırtından açtığımız yarım santimlik bir delikten kapalı olarak böbrek taşını aldık ve hastamızı şifa ile taburcu ettik. 

Bir aksilik olmaz ise 3 hafta sonra da diğer böbreğindeki taşını da aynı yöntemle alacağız. Tacikistan gibi uzak diyarlardan gelen çocuk hastamıza şifa sunmak bizi ziyadesiyle mutlu etti. Son olarak çocuk taş ameliyatları konusunda ailelerin teknik yeterliliğe ve deneyime dikkat etmelerini hatırlatmak isterim”.

Hastanın ameliyat sürecinde Yalova Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Mustafa KANDEMİR  ailenin tedavi sürecinde ellerinden gelen yardımı sundular.