"Eğitimde ve Öğretimde Alınacak Güvenlik Önlemleri"


Açıklama: İlimizdeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar ile Yalova Üniversitesinde başlayacak olan
Kategori: Eğitim - Bilim - Teknoloji
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2010
Geçerli Tarih: 28 Eylül 2020, 09:57
Site: Yalova Gazeteleri Haber Sitesi
URL: http://www.yalovagazeteleri.com/haber/263-egitim-bilim-teknoloji-egitimde-ve-ogretimde-alinacak-guvenlik-onlemleri.html


T.C.

YALOVA VALİLİĞİ

Emniyet Müdürlüğü

 BASIN AÇIKLAMASI

 

 

            İlimizdeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullar ile Yalova Üniversitesinde başlayacak olan 2010-2011 eğitim ve öğretim döneminde risk durumuna göre değerlendirme yapılarak her okulda sorumlu 1 Emniyet Müdür Yardımcısı, 1 Şube Müdürü, 1 Okul Polisi ve ekipler marifetiyle her türlü emniyet tedbiri alınacak olup alınacak güvenlik önlemleri aşağıya çıkartılmıştır.

 

 

İlimizdeki tüm okullarda görevlendirilen irtibat görevlilerimiz;

 

1-       Okul güvenliği ile ilgili kurumlar arası etkili iletişimin geliştirilmesini sağlayarak okul yöneticileri ve okul aile birlikleri görevlileriyle devamlı telefon ve yüz yüze irtibatlı olunacak, ayda en az bir defa görüşülerek gündeme gelen istek ve temenniler tespit edilecektir.

2-       Okul güvenliği ile ilgili acil önlem alınması gereken bir olumsuzluk (Şikayet, İhbar) tespit edilmesi halinde ilgili birimlerimize derhal bilgi verilecektir.

3-       Sorumlu olunan okul ve öğrencilerin güvenliğinin en üst seviyede sağlanabilmesi maksadıyla yapılabilecekler değerlendirilecek, okul güvenliğinden sorumlu ekip veya ekipler ile devamlı diyalog içersinde bulunularak gerektiğinde birim amiri ile koordineli şekilde yönlendirmeler yapılacaktır.

4-       Okul yönetimi veya öğrencilerden gelen eğitim, seminer ve diğer sosyal talepler değerlendirilecektir.

 

 

Okullarda görevlendirilen ekiplerimiz;

 

1-      Giriş ve çıkış saatinden 10 dakika önce görev alacaklardır.

2-      Şiddet ve şiddet içerikli olaylara yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler alınacaktır.

3-      Görevli olunan süre içersinde meydana gelen olaylara müdahale edilerek gerekli işlemler yapılacaktır.

4-      Okul idarecileri ve öğretmenlerle irtibatlı olunacak, onlardan destek alınarak görev katılımları sağlanacaktır.

5-      Okul civarlarında yaya devriye şeklinde kontroller yapılacaktır.

6-      Okul önlerinde ve çevresinde okulla alakası olmayan şüpheli şahıslar ile seyyar satıcılar uzaklaştırılacak, gerektiğinde sorgulamaları yapılacaktır.

7-      Okul önlerinde genel trafik düzeni sağlanacak, öğrencilerin nöbetçi öğretmenler refakatinde güvenli bir şekilde giriş-çıkışları sağlanacaktır.

8-      Okul servis taşıtlarının kontrol ve denetimleri yapılacak, servis şoförlerinin geçmişte ahlaki yönden herhangi bir suça karışıp karışmadıkları araştırılacaktır.

9-      Giriş-çıkış saatleri haricinde sorumlu olunan okullar zaman zaman kontrol edilerek okul etrafında harici kişilerin öğrencilere veya eğitime müdahalesi engellenecektir.

10-   Öğrencilerin şiddet eylemleri, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla özellikle okulların yakın çevresinde bulunan umuma açık yerler ile park ve bahçelere yönelik denetimler yapılacaktır.

11-   İnternet kafeler okul devamlılığını aksatmayacak şekilde denetlenecektir.

12-   Okul önlerinde öğrencilerin sağlığını etkileyecek sokak tezgah üstü satış yapan şahıslara yönelik Belediye Başkanlığı ile ortak çalışma yapılacaktır.

13-   Okul önleri ve güzergahlarındaki karanlık noktalar tespit edilerek UEDAŞ’la görüşülüp aydınlatılması sağlanacaktır.

14-   Öğrencilerin ruhsal, bedensel ve cinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecek müstehcen neşriyattan ve diğer olumsuz unsurlardan korunmasına yönelik okul etrafında satış yapan işyerleri denetlenecektir.

15-   Öğrencilerin yasadışı örgütlerin ve ideolojik faaliyetlerinin olumsuz etkilerinden korunması için gerekli tedbirler alınacaktır.

16-   Okul yöneticileri, aile birliği görevlileri ile gerektiğinde veli ve öğrencilerle görüşülerek gelen talep, şikayet ve ihbarlar değerlendirilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca okullarda meydana gelebilecek ve kriz olarak nitelendirilebilecek (cinayet, rehin alma, cinsel taciz/tecavüz, intihar vb.) olaylara müdahale edecek Asayiş, Terörle Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlar ve Çocuk Şube Müdürlüklerine bağlı görevlilerden oluşan “Krize Müdahale Ekipleri” oluşturulmuştur.

 

 

 YALOVA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ