ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sultan Abdülhamid Han Hakkında İftira ve Hakaret İçeren İddialara Cevap Verildi

Sultan Abdülhamid Han Hakkında İftira ve Hakaret İçeren İddialara Cevap Verildi

Tarih 29 Haziran 2020, 22:55 Editör Dursun DEMİR

Bir televizyon kanalında yayımlanan programda, Darülaceze'nin bânîsi Sultan Abdülhamid Han hakkında tarihi gerçeklerle uyuşmayan, iftira ve hakaret içeren iddialara cevap verildi.

Bir televizyon kanalında yayımlanan programda, Darülaceze'nin bânîsi Sultan Abdülhamid Han hakkında tarihi gerçeklerle uyuşmayan, iftira ve hakaret içeren iddialara cevaben Kapı Dergimizde yayınlamış olduğumuz Sultan Abdülhamid Han'ı ve onun milletimize olan hizmetlerini anlatan makalemizi tekrar paylaşıyor, kendisini şükran, minnet ve rahmet ile anıyoruz.

SULTAN ABDÜLHAMİD HAN
Asırları ve çağları aşan bir zaman diliminde Allah'ın lütfettiği nusret ile cihana hükmetmiş Devlet-i Aliyye'nin en sancılı zamanlarında Osmanlı tahtında bulunan Sultan Abdülhamid Han, siyasi dehası, teknolojiyi takip eden merakı, el sanatlarındaki mahareti ve birçok meziyetinin yanında, pek çok uygulamaları ile "nev-i şahsına münhasır bir padişah" olarak tarih sahnesinde yerini almıştır. 

19. yüzyıl, devlet-i ebedmüddet için elbette ki önceki asırlar ile kıyaslanamayacak kadar çok sıkıntılı ve sancılı bir dönemdir. Darülaceze kurma düşüncesi de devletin dört bir taraftan saldırılara maruz kaldığı zor bir zamanda hayata geçirilmiştir. Memalik-i Âl-i Osman'ın sınırları içerisinde yaşamaya çalışan yetimlerin ve kimsesizlerin sokaklarda kalmasına yüreği dayanamayan cennet mekân Sultan Abdülhamid Han, bu meseleye kalıcı bir çözüm bulmak ve milletinin düşkünlerini bu sıkıntılardan kurtarmak için devlet görevlilerini seferber etmiştir. Para sıkıntısını, malî çıkmazı hatırlatan görevlilere, yakınlarından temin ettiği parayı teslim etmiş, yetmeyince gözü gibi sakındığı şahsî eşyalarını müzayedelerde satarak vakit kaybetmeden inşaatı başlatmıştır. Ülke ekonomisinin neredeyse çöktüğü, herkesin üç kıtada kendisinden medet beklediği böylesi bir zamanda Dersaadet'in havadar yerlerinden biri olan Okmeydanı'nda muhteşem bir yerleşkeyi bina ederek kimsesizlerin kimsesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Cömert, adil ve şefkatli kelimelerinin pek çok yakıştığı, örnek insanlardan biri olan   Sultan Abdülhamid Han, memleketinin payidar kalmasının halkının mutluluğundan geçtiğini bilen bir sultan, güzel hasletler ve vasıflarla donanmış seçkin bir padişahtır.

Cennetmekân, bir tarafta üç kıtada asayiş ve huzuru sağlamak adına üzerine titrediği "denge"yi koruma mücadelesini bütün mecralarda verirken, diğer taraftan iç hesaplaşmaları akılları hayran bırakan siyasetiyle yönetmiştir. Ayrıca, Kâbe'yi ve Hz. Peygamber'in (S.A.V) Ravza-ı Mutahhara'sını restore edip, tezyinatını yaptırmış, Mekke'de sağlık tesisleri kurmuş, "Ayn-i Zebeyde" gibi Harem için hayat suyu yerine geçen isale hatlarını hayata geçirmiş, Osmanlı coğrafyasını cami, mescit, türbe, dergâh, namazgâh, çeşme, hastane ve okullarla donatmıştır.

İstanbul'da bugün ayakta olan pek çok yapının Sultan Abdülhamid döneminden kalan yapılar olduğu ve bu yapıların pek çoğunun hâlâ işlevselliğini koruduğu da bir gerçektir. Örneğin bugün hâlâ hizmet veren Şişli Etfal Hastanesi, Darülaceze Müessesesi, Haydarpaşa Liman ve Garı, İstanbul'un ve Türkiye'nin ilk modern rıhtımı olan ve 1895 yılında bitirilen Galata Rıhtımı ve 1898 yılında kurulmuş olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi de Sultan II. Abdülhamid tarafından açılmış ve hâlâ ilk günkü gibi hizmet veren eserlerden bazılarıdır.

O sıralarda Paris'te çaresiz insanlara yardımda bulunan "Ankorojman Obiyen" yani "Hayrat ve İyiliğe Teşvik" adlı hayır derneği dünyada en hayırsever kişi olarak Ulu Hakan'ı seçiyor ve bir iftihar madalyası hazırlayarak Devlet-i Aliyye'nin Paris'teki Büyükelçiliği'ne takdim ediyordu. Darülaceze için devlet bütçesinde finansman bulunmadığı için koca sultan eski Maliye Bakanı Agop Paşa'nın da içinde bulunduğu adına "Şefkat Yüksek Komisyonu" dediği bir müzayede komisyonu kurup bizzat kendisi başkanlığını üstlenmiştir. 30 Ağustos'ta 59 bin Osmanlı Lirası bedelle Tersâne-i Âmire kalfası Vasîlâki'ye ihale edilen inşaat, dört sene gibi bir süre zarfında bitirilmiş ve "Bâb-ı Şefkat" yani Şefkat Kapısı'ndan girişte ziyaretçileri karşılayan, adına "Mefharet Sütunu" denilen abidenin dört tarafına Darülaceze'nin padişahın eseri olduğunu belirten yazılarının bulunduğu yüksek bir sütun dikilmiştir.

1895 yılında   Sultan II. Abdülhamid Han tarafından kurulan, kurulduğu günden bu yana on binlerce insana "Şefkat Yuvası" olan Darülaceze; din, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç, yaşlı, sakat insanlara, sokağa terk edilmiş kimsesizlere hizmet vermektedir. 

Sultan Abdülhamid Han, Darülaceze'nin kuruluş masraflarını karşılamak üzere 7.000 altın lira kıymetindeki eşyasını hediye etmiş, 10.000 altın lira da nakit olarak bağışlamıştır. Ayrıca yardım kampanyası düzenlenmiş, geniş bir katılım sağlanmış ve teberrularla 50.000 altın lira toplanmıştır.

Böylelikle temin edilen inşaat parası ile 6 Ekim 1892 tarihinde 21 koyun kesilerek Darülaceze'nin temeli atılmış ve Sultan Abdülhamid Han'ın cülusunun sene-i devriyesi olan 19 Ağustos 1895 tarihinde binaların inşaatı tamamlanarak fotoğraflardan oluşan iki albümle birlikte anahtarları Sultan Abdülhamid Han'a teslim edilmiştir.

Darülaceze binasında İstanbul'da Müslümanların yanı sıra Rum, Ermeni ve Yahudi gibi azınlıkların ihtiyaçları da düşünülerek yapılmış ibadethaneler, o günden beri kesintisiz hizmet vermektedir. İstanbul her zaman değişik inançtan insanların yaşadığı bir yer olmuştur.

Unutmamak gerekir ki  İslam ülkesinde yeni kilise inşa etme yasağı en geç Harunürreşid (786-809) devrinde kural haline gelmiştir. 

Kilise ve havraların İslam şehirlerindeki varlığı ve zimmîlerin buralarda ibadet edebilmeleri İslam hukukunun gayrimüslimlere tanıdığı din ve vicdan hürriyeti ile ilgilidir.

Kur'an-ı Kerim'deki "Allah insanların bir kısmını diğerleriyle savmasaydı, manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah'ın adı çokça zikredilen mescidler yıkılıp giderdi" (Hac  22/40) ayeti, mabetlerin korunmasını Müslümanlara yalnızca telkin etmemekte aynı zamanda bir hukuki vecibe olarak yüklemektedir.

Allah,   Sultan Abdülhamid Han'dan ve memleketine hayır eserleri kazandıran herkesten ebeden razı olsun. 
 
 

Bu haber 7411 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSTANBUL

Gıda Zehirlenmesinden 135 Kişi Hastaneye Sevk Edildi

Gıda Zehirlenmesinden 135 Kişi Hastaneye Sevk Edildi Konuyla ilgili Açıkmlama İstanbul Valiliği'nden Yapıldı.

27 Kosovalı belediye başkanı Bağcılar Belediyesi’ni ziyaret etti

27 Kosovalı belediye başkanı Bağcılar Belediyesi’ni ziyaret etti Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 37 kişilik Kosova Yerel Yöneticiler Heyeti’ni makamında kabul etti.
TARAFSIZ TARAFTAR :426 Şubat 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık