ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Özel Atakent Hastanesi Sağlık Haberleri

Özel Atakent Hastanesi Sağlık Haberleri

Tarih 17 Mart 2020, 07:09 Editör Dursun DEMİR

Özel Atakent Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Suna Nilay SÖKMEN CANATAR çocuklarda öksürük ve çeşitleri ,çocuklarda öksürük tedavisi hakkında bilgiler verdi.

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK, ÖKSÜRÜK NEDİR?
Öksürük, havayollarındaki fazla sekresyonun yani balgamın ve yabancı maddelerin atılmasını sağlayan refleks bir yanıttır. Istemli veya istemsiz olabilir.  Sadece çocuklarda değil tüm yaş gruplarında ciddi bir savunma mekanizmasıdır.  Yani akciğer temizliğini sağlayan bir yanıttır. Ani, patlayıcı yapılan nefes verme manevrası ile yaklaşık 300-350km/saat hızla dışarıya hava akımı verilir.
Yapılan çalışmalar çocuklarda hastaneye en sık başvuruya üst solunum yolu hastalıklarının sebep olduğunu göstermiştir. Burada da ateşten sonraki en sık yakınma öksürüktür.
Solunum yollarımız dış ortamla bağlantı halinde olan ve sürekli mikroorganizmalara maruz kalan bir yapıdır. Dolayısı ile aktif bir temizleme mekanizmasına ihtiyaç duyar. Hava yollarındaki tüylerin hareketi, oluşan balgam solunum yollarımızı dış etkilerden koruyan en önemli bariyer mekanizmalardır. Bu bariyer ne kadar kaliteliyse ve fonksiyonu ne kadar iyiyse şikayetler de o kadar az  oluyor.
Yıl içerisinde geçirilen enfeksiyonlar ile hava yıllarında daralma (bronkospazm) ve aşırı mukus üretimi oluyor. Oluşan bu mukusun atılması da öksürük yanıtı ile sağlanıyor.

NORMAL ÖKSÜRÜK VAR MI?

Evet, var. Öksürük, sürekli dış ortamla temas halinde olan hava yollarımız için bir temizleme mekanizması dedik. Dolayısı ile bizim gün içerisinde öksürmemiz gerekir. Normal sağlıklı bir insan iki saatte bir öksürerek bu temizliği yapmış olur. Yani gün içerisinde yaklaşık 10-12 kez öksürük normal kabul edilir.

HASTALIKLARDA ÖKSÜRÜK NASIL OLUŞUR?
Vücudumuzda birinci grup nefes borusu girişinde yani larinkste, ikinci grup da alt solunum yolları, kalp etrafı ve midede olmak üzere birçok algılayıcılar var. bu bölgelerde oluşan irritasyon, fiziksel uyarılar, mukus kalitesindeki değişiklikler, mikroorgaizmaların varlığı algılanır. Yani boğaz, bademcik enfeksiyonu, alt solunum yolu hastalıkları öksürük yapabildiği gibi reflü ve kalp hastalıklarında da öksürük görülebilir. Bu iki grup arasındaki en büyük fark birinci grup fiziksel uyarıyı (sigara, irritasyon gibi) algılarken ikinci grup daha çok kimyasal yani inflamasyona bağlı oluşan maddeleri algılar ve fiziksel uyarı ile uyarılanlar daha hızlı cevap verip daha geç normale döner. Bu aslında şu anlama geliyor; grip sonrası oluşan öksürük zatüre, bronşiolit sonrası oluşan öksürüğe göre hem daha hızlı oluşuyor hem de daha geç düzeliyor.

ÖKSÜRÜKLER NASIL SINIFLANDIRILIR?
3 haftadan kısa süren öksürükler akut öksürük, 4 haftadan uzun süren öksürükler ise kronik yani uzamış öksürük olarak değerlendirilir.

ÖKSÜRÜK NEDENLERİ NELERDİR?
-Üst solunum yolu enfeksiyonları
-Postnazal akıntı (geniz akıntısı)
-Bronşiolit
-Pnömoni (zatüre)
-Astım
-Alerjiler
-Yabancı cisimler
-Doğumsal anomaliler
-Reflü
-Sigara dumanı maruziyeti
-Kalp hastalıkları

Gördüğümüz gibi öksürüğün birçok farklı nedeni olabilir. O yüzden öksürüğün şekli, süresi, karakteri, tetikleyen durumlar ve başlama zamanı iyice irdelenmeli ve muayene bulguları ile tedaviye karar verilmelidir.

ÖKSÜRÜĞÜN TEDAVİSİ İÇİN NELER YAPALIM?
Öncelikle öksürüğün nedeni belirlenmelidir. Anladığımız gibi öksürük hastalık değil, hastalıklara bağlı ortaya çıkan bir semptomdur. Nedeni belirlendikten sonra yaşam biçimi değişikliği, kronik irritasyonun (boğazdaki tahrişin) azaltılması, burun temizliği, gereklilik durumuna göre hava yolunu rahatlatacak ilaç kullanımına karar verilir. Çocukluk döneminde antitusif yani öksürük refleksini kesen ilaçları çok nadir kullandığımızı da belirtmek isterim. Doktorunuza danışmadan öksürük ilaçlarını kullanmamanız yaşanacak yan etkiler açısından oldukça önemlidir.

ÖZEL atakent HASTANESİ 

Bu haber 3784 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI, çeşitli sebeplerle oluşan ve cid...

UZM. DR. SUNA NİLAY SÖKMEN BİLGİLENDİRDİ;

UZM. DR. SUNA NİLAY SÖKMEN BİLGİLENDİRDİ; Öksürük, havayollarındaki fazla sekresyonun yani balgamın ve yabancı maddelerin atılmasını sağlayan refleks bir yan...
İYİ VE SABIRLI İNSAN OLABİLMEK05 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık