ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Özel Atakent Hastanesi Sağlık Haberleri

Özel Atakent Hastanesi Sağlık Haberleri

Tarih 25 Şubat 2020, 21:35 Editör Dursun DEMİR

Özel Atakent Hastanesi, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Birimi Tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

ÇOCUKLARDA DOĞRU BESLENME ALIŞKANLIĞININ EDİNİLMESİ

Çocuklar sürekli büyüyen ve gelişen bir organizmaya sahiptir. Özellikle erken çocukluk dönemi (0-2yaş) ve ergenlik dönemi büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. Beslenme ise bu kadar hızlı büyüyen bebek ve çocukların beyin gelişimi, sinir gelişimi, zihinsel gelişimi, yaşına göre uygun standartlarda büyümesi, çocukluk ve erişkinlik döneminde sağlığın korunması için en önemli etmendir. Çocukların standartlarına uygun büyüyüp gelişmesi ve sağlıklı olabilmesi Için günlük almaları gereken enerji ve besin öğelerinin yaşa uygun optimal düzeyde olması gerekir.
Çocuklarda beslenmeyi iyileştirmede ilk adım doğru besin seçimidir. Doğru besin; besleyici değeri yüksek, doğal, güvenli, kolay ulaşılabilen ve hijyenik özellikler taşıyan besindir. Doğru besine en güzel örnek ‘anne sütü’dür. Anne sütü, ilk 6 ayda tek başına, 2 yaşına kadar da diğer besinlerle birlikte verilen doğal bir besindir. Anne sütünün 6. aydan itibaren çocuğun tüm ihtiyacını yeterli karşılyamaması nedeni ile beslenme ek gıdalar ile desteklanir. Bu şekilde tamamlayıcı beslenmede tercih edilecek besinlerin doğal kaynaklardan elde edilmesi, ev koşullarında yapılması, güvenilir olması, besleyici ve doyurucu olması gerekmektedir. 
Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasında ebeveynlerin tutarlılığı ve doğru örnek olmaları önemlidir. Örneğin, yemek saatlerinde bütün aile bireylerinin sofrada birlikte oturması büyük önem taşımaktadır. Anne ya da baba yemek seçici ise veya yemek sırasında çocuk, üstüne dökmemesi, etrafa sıçratmaması için sürekli uyarılıyorsa olumlu alışkanlıklar geliştirmesi zorlaşacaktır. Yararlı besinleri yemesi halinde ödül olarak pasta, tatlı, çikolata, şekerleme önerilmesi, bu gıdaların daha çekici olmasını önlemek açısından yasaklanması da uygun değildir. 
Çocuğun yetişkinlik çağındaki davranışlarını etkileyecek alışkanlıklar genelde okul öncesi yıllarda edinilmektedir. Aynı şekilde çocuğun bu yaşlarda kazandığı yemek yeme alışkanlığı da hayatının daha sonraki dönemlerini etkileyecek ve ilerde ortaya çıkacak beslenme sorunlarının temelini oluşturacaktır. Çünkü beslenme çocuğun bedensel, duygusal ve sosyal gel işimini doğrudan etkilemektedir.
Günümüzde çocuk sağlığını tehdit eden en önemli beslenme sorunları malnütrisyon(düşük kilolu olma) ve obezitedir (fazla kilolu olma). Her iki sorunun da önlenmesi veya tedavisi yaşa uygun doğru ve kaliteli beslenme ile mümkün olmaktadır. Çağımızın sorunu olan fast-food tüketiminin, ev dışı beslenmenin olabildiğince azaltılması, uygun yeme davranışının, ek gıdaya geçiş döneminden itibaren kazanılmaya başlandığının bilincinde olunması oldukça önemlidir.
Besinin yeterli olduğu, çocuğun yaşına uygun büyüme ve gelişme göstermesi ile değerlendirilir. Yeterli ve dengeli beslenmek için gerekli protein, yağ, karbonhidrat vitamin ve mineral gibi besin öğeleri doğru besinlerle sağlanır. Besinler, içerdikleri besin öğelerinin türleri ve miktarları yönünden farklıdır. Bazı besinler proteinden, bazıları vitamin ve mineralden zengindir. Bu nedenle besinler besleyici değerleri yönünden dört ana grup altında toplanır. 1.Süt ve ürüleri, 2.Et, yumurta ve kuru baklagiller, 3. Taze sebze ve meyveler 4. Tahıllar. Bir gruptaki yiyeceklerden çok fazla alıp, diğer gruptakilerden çok az veya hiç almayan bireyler dengesiz besleniyor demektir. Besin çeşitliliğinin sağlanması, enerji sağlamanın yanında, çocukların ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de uygun şekilde almalarını sağlar. 
Yapılan birçok çalışma dengeli ve düzenli beslenen çocukların okul başarılarının daha iyi olduğunu, bilişsel performanslarının yüksek olduğunu, bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu ve kansızlık, yorguluk gibi bulguların daha az görüldüğünü göstermiştir.
Unutulmamalıdır ki, yeterli ve dengeli beslenememe sonucu oluşan sorunların önlenmesinde en önemli etkenlerden birisi beslenme eğitimidir. Çocuğun beslenme ilkelerine uygun beslenme alışkanlığı kazanması 6. ayda başlayıp 20’li yaşlara kadar devam etmektedir. Bu noktada hem aile bireylerine hem de okullarda öğretmenlere önemli görevler düşmektedir.

Bu haber 729 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

YÜZ VE BAŞ BÖLGESİNDE HİSSEDİLEN AĞRI “NEVRALJİ” OLABİLİR

YÜZ VE BAŞ BÖLGESİNDE HİSSEDİLEN AĞRI “NEVRALJİ” OLABİLİR Özel Atakent Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Lütfi ÖZEL, şiddetli ağrı ve spazmlarla seyreden bir hastalık olan “Ne...

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi

Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI Omurilik Yaralanmaları ve Tedavisi Hakkında Bilgiler Verdi Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şehrinaz KATIRCI, çeşitli sebeplerle oluşan ve cid...
Olan Bitenden Haberimiz Yok!...16 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık