ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Alperen Ocakları Yalova İl Başkanlığı 29 Mayıs İstanbul'un Fethi Gençlik Şöleni Düzenledi

Alperen Ocakları Yalova İl Başkanlığı 29 Mayıs İstanbul'un Fethi Gençlik Şöleni Düzenledi

Tarih 30 Mayıs 2019, 22:28 Editör Dursun DEMİR

Yalova Alperen Ocakları İl Başkanlığı 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin 566. sene-i devriyesi münasebeti ile ''Gençlik Şöleni, Ozan Ünsal Konser'' programı icra ettiler.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Yusuf Avcı, İyi Parti Yalova İl Başkan Yardımcısı Talip Bayburtlu, Alperen Ocakları Orhangazi İlçe Başkanı Furkan Koçyiğit ve Afganistan Alperen Eğitim Vakfı Başkanı Feyzullah Nazari ve teşkilat mensupları katıldı.

Konser öncesi söz alan Alperen Ocakları Yalova İl Başkanı Muhammed İkbal Bilgili;

İslâm’ın cihanşümul karakterini canlandırma ülküsünü Konstantin’i fethetme hülyâsıyla sembolleştiren genç Mehmed, doğduğu ilk günden feth-i mübinin gerçekleştiği ana dek bu kızıl elma yolunda kendini yetiştirmiş, bu uğurda, koca Yunus’un deyimiyle “uykuyu kendisine gece gündüz haram bellemiş”, mutlak inanmışlık, sarsılmaz gayret ve aşkın bir cesaret sayesinde Peygamberimizin o güzel hadîsine nail olmuş, O, İstanbul’a Gül kokusunu sunarken İstanbul’da ona “Fatihlik” ünvanını takdim etmiştir.

Sultan Mehmed Han, o kutlu tarihten itibaren sadece bir sultan değil, o güzel ve şerefli ordunun mübarek komutanıdır. Peygamberin takdirine mazhar olmuş mübarek komutan.

İstanbul, o mübarek belde, o güzel şehrin fethi aynı zamanda bir Türk Rönesansının cihana ilânıdır. Güneşin doğduğu topraklardan battığı topraklara adaletin hakim olacağı bir nizâm-ı âlem ülküsünün habercisidir.

İstanbul’un fethi, “ölmeden önce ölünüz” mukaddes emrini gönüllerine işlemiş yiğit Türk gazi dervişlerinin, “basübadel mevt” itikadınca zaman ve mekan boyutunda bir diriliş hamlesini “insanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesi doğrultusunda cihana müjdelediği gelecekteki o kutlu günlerin ayak sesidir.

Üstad Necip Fazıl’ın veciz ifadeleriyle “Ruhumu eritip de kalıp da dondurmuşlar; /Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar” mısralarında da bahsettiği gibi Fatih Sultan Mehmed Han ve o mübarek ordusunun ruhları adeta asırlara sinmiş, Itrî’de nağme, Sinan’da kubbe; Bâkî’de vezin, Âkif’te mısra, Necip Fazıl’da öfke, Muhsin Yazıcıoğlu’nda cesaret olmuştur.

Istanbul’a mekan ve zaman boyutuna sıkıştırılmış bir şehir gözüyle değil, üç bin yıldır işlene işlene, yoğurula yoğurula gelen Türk ruhunun ete ve kemiğe bürünmüş nazarıyla, idrak ve şuuruyla bakmak gerekir.

Böyle bir ruh ve idrak çerçevesinde bakıldığı vakit İstanbul hak ettiği fakat unutturulan o tarihî misyonunu yeniden yüklenecek, emin belde olmanın yükünü yeniden omuzlarında hissedecektir.

İşte bu ruh ve idrak çerçevesinde Ulubatlı Hasan’ın ölüm pahasına burçlara diktiği o mübarek sancağı gönlümüzün değdiği ufuklara taşımanın kararlılığı ve sorumluluğu içerisinde ocaklarımızı tüttürüyor, Fatih gibi bir ecdada sahip olmanın, şehadete erişmiş bir liderin yoluna revan olmanın haklı gururu içerisinde, “İçi alev alev Müslüman, dışı pırıl pırıl Türk ve içi dışına hâkim, dışı içine köle, yeni Türk neslini” yetiştirebilmenin omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun ağırlığınca her birinizi saygı ve muhabbetle selamlıyor, gönüllerimizin ateşini fitillemesi temennisiyle tertip ettiğimiz gençlik şölenimize tekrar hoş geldiniz diyor, hoşça vakit geçirmenizi temenni ediyorum.


Şeklinde konuştu.

Bu haber 2423 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

STK

Diyanet-Sen Yalova il Başkanı Şuayip AKGÜN: "Sözleşmelilere uygulanan çifte standarda son verilmeli"

Diyanet-Sen Yalova il Başkanı Şuayip AKGÜN: Diyanet-sen Yalova il Başkanı Şuayip AKGÜN, Diyanet'te, tüm sözleşmeli personelin 3+1 kadro hakkından, eş durum...

TÜGVA’lı gençlerden minik dostlara mama

TÜGVA’lı gençlerden minik dostlara mama Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği üyeleri, sokak hayvanları için belirli noktalara mama bıraktılar.
İYİ VE SABIRLI İNSAN OLABİLMEK05 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık