ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ADD 8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Bir Basın Açıklaması Yayınladı

ADD 8 Mart Dünya Kadınlar Günü İçin Bir Basın Açıklaması Yayınladı

Tarih 08 Mart 2019, 08:03 Editör Dursun DEMİR

Mustafa Kemal Atatürk; "Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez”

162 yıl önce, 8 Mart 1857'de, New York ta, çoğunluğu kadın olan binlerce tekstil işçisi, ağır iş koşullarının düzeltilmesi ve bir takım sosyal, ekonomik hak talepleriyle greve gitmişlerdir.


Bunun üzerine, yoğun bir polis şiddetiyle karşılaşan tekstil işçileri,  zorla fabrikaya kapatılmış ve fabrika ateşe verilmiştir. Çıkan yangın sonucu 129’ukadın, 146 kişi hayatını kaybetmiştir.

Yaşanan bu acı olaylar, dünya emekçi kadın hareketinin de fitilini ateşlemiştir.

Birleşmiş Milletler, 16 Aralık 1977 tarihinde, 8 Mart tarihini, “Kadın Hakları İçin Birleşmiş Milletler Günü” olarak kabul etmesinin ardından B.M Üyesi pek çok ülkede, Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Arkadaşlar, kadınlar sadece fabrika veya işyerlerinde değil, hayatın her alanında sömürülmekte, ezilmekte, alınıp satılan birer meta olarak görülmekte, taciz edilmekte ve katledilmektedirler. Bu durum İslam coğrafyasında daha da katmerleşerek yaşanmaktadır.

 Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” Sözleriyle Kadının yüceliğini ve yüceltilmesi gerektiğinin altını çizmiş ve yine "Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez” Sözleriyle de Tür kadınının vatanseverliğini, kahramanlığını ve fedakârlığını dile getirmiştir. Bu bakış açısıyla, yeni kurulan Modern Türkiye Cumhuriyetinde pek çok yasal düzenlemeyle kadın hakları güvence altına alınmıştır.

Başta seçme ve seçilme hakkı, medeni kanunla sağlanan tek eşlilik, eğitimde kadın erkek eşitliği, aile hukuku ve benzeri pek çok yasal düzenlemeyle kadın hakları konusunda pek çok dünya devletlerinin de önüne geçmiştir.

Cumhuriyetle beraber tüm bu olumlu adımların atılmış olmasına rağmen, günümüz Türkiye’sinde, pek çok şeyde olduğu gibi, Kadın hakları konusunda da, istenilen düzeye ulaşılamamıştır.

 Başta işsizlik, hayat pahalılığı, Çocuk yaşta evlilikler, muhafazakârlık, erkek şiddeti, töreler ve cehalet kadınlarımız için hayatı tekrar yaşanmaz hale getirmeye yetmiştir. Kadınlarımızın, sömürülmeden, ezilmeden özgürce bir yaşam sürdürmeleri, ancak ve ancak, Atatürkçü, devrimci, aydınlanmacı ve bilimsel bir bakış açısıyla mümkün olacaktır.

8 Mart dünya kadınlar gününün Ülkemizde de resmi tatil olması dilek ve temennileriyle,  dünya kadınlar gününü kutlar, saygı ve sevgiler sunarım.

8 Mart 2019

Atatürkçü Düşünce Derneği İZMİT Şubesi


Başkan Yardımcısı


Ayşe FİLİZ

Bu haber 2810 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KOCAELİ

ŞAMPİYON YÜZÜCÜLER ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

ŞAMPİYON YÜZÜCÜLER ÇALIŞMALARINA BAŞLADI Gölcük Belediyesi Kapalı Yüzme Havuzu tüm tedbirleri alarak faaliyete başladı.

Körfez’in iki yakasını birleştirecek

Körfez’in iki yakasını birleştirecek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gölcük, Karamürsel, Yalova Altınova ve Gebze güzergahında hizmet verecek olan Hat...
Olan Bitenden Haberimiz Yok!...16 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık