ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
“Türk İslam Direnişinin Son Kalesi: Doğu Türkistan” Paneli Düzenlendi

“Türk İslam Direnişinin Son Kalesi: Doğu Türkistan” Paneli Düzenlendi

Tarih 31 Aralık 2018, 22:15 Editör Dursun DEMİR

Armutlu Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve Öğrenci Konseyi tarafından düzenlenen “Türk İslam Direnişinin Son Kalesi: Doğu Türkistan” konulu panel, İhlas Armutlu Tatil Köyü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa Armutlu Kaymakamı Abdulselam Öztürk ve Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ile il ve ilçe protokol üyeleri katıldı. 
Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve Armutlu sakinlerinden büyük ilgiyle karşılanan programda, Armutlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Serhan Mantoğlu’nun açılış ve Armutlu Kaymakamı Abdulselam Öztürk’ün protokol konuşmalarından sonra, konuşmacı olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk ile Doğu Türkistan Vakfı Eski Başkanı Hamit Göktürk söz aldılar.

Oturum başkanlığını Dr. Öğr. Üyesi Kübra Deren Ekici’nin yaptığı panelde Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Türk tarihi ve Doğu Türkistan ile Çin coğrafi bölgeleri hakkında bilgiler vererek başladığı konuşmasında, Doğu Türkistan’ın Türklerin atalarının tarih sahnesine çıktığı yer olduğunu dile getirerek, “Doğu Türkistan, Türklüğün ve İslam’ın doğudaki kalesidir. Doğu Türkistan’ın düşmesi Batı Türkistan’ın düşmesi demektir. Doğu Türkistan, Çin zulmüne veya işgaline 100 yıldır dayanıyor fakat Batı Türkistan bu kadar dayanacak kadar güçlü değildir. Bu bağlamda Doğu Türkistan’ın düşmesi Kafkasya ve Anadolu’nun da tehlikeyle direk yüzleşmesi ve düşmesi demektir” diye konuştu. Türkiye’nin jeostratejik konum itibariyle lojistik alanının daima Türkistan ve Kafkasya olduğunu ifade eden Karluk, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Günümüzde çevre bölgelere dönük algı veya devletin bakışına baktığımızda esas önemli olması gereken Türkistan ve Kafkasya, Ortadoğu’nun ikinci planında kalmıştır. Büyük milletlerin ülküsü olur. Ülküsüz milletler medeniyet inşa edemezler ve dünyada öncü olamazlar. Kızılelma’mızı kaybettik ve çöküşümüz başladı. Çin’in de ‘ne kadar Türklerin yurduna genişlersek, ne kadar Türkleri asimile edersek bizimde ömrümüz o kadar uzun olur’ diye ülküleri vardır”.
Panelin ikinci bölümünde söz olan Doğu Türkistan Vakfı Eski Başkanı Hamit Göktürk ise Çin yönetiminin 01 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe koyduğu,  17 bölüm ve 50 maddeden oluşan “Aşırılık ve Terörle Savaş Yasası”ndan bahsetti. Bu yasaya dayanarak Uygur Türklerine ırki soykırım yapıldığını vurgulayan Göktürk şunları söyledi: “Komünist Çin Hükümeti aşırılık ve terörle savaş yasasının maddelerini bahane ederek Müslüman Türkleri eğitim kampı görünümlü Nazi kamplarına atmaktadır. Namaz ve oruç gibi dini ibadetleri tatbik ve teşvik, Gıda maddelerinin helal olup olmadığı konusunda bilgi vermek veya istemek,  Çin’in ideolojik kurumlarına gitmeyi reddetmek, dini nikah kıymak, çocukların sünnet ettirilmesi, İslam’a uygun cenaze defni yapılması, Kuran başta olmak üzere her türlü dini materyalin görsel ya da yazılı kopyalanması gibi suçlar bu kamplara gönderilmek için var olan nedenlerden sadece bir kaçı. Çinli memurların Uygur Türklerinin evlerine zorla yerleştirilmesi, Müslüman isimlerin zorla değiştirilmesi ve Müslüman kızların Çinlilerle zorla evlendirilmesi gibi birçok baskı artarak devam etmektedir” . 

Panel, Armutlu Kaymakamı Abdulselam Öztürk, Armutlu Belediye Başkanı Mehmet Birkan ve İhlas Armutlu Tatil Köyü Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Canseven’in konuşmacılara katılımları için teşekkür belgelerini takdimi ile sona erdi.

Bu haber 909 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim - Bilim - Teknoloji

Altınova’da Personel Eğitimleri Yeniden Başladı

Altınova’da Personel Eğitimleri Yeniden Başladı Altınova Belediyesi personeline, Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hizmet içi eğitim semineri düzenle...

Yalova Üniversitesi'nden Bir Uluslararası Başarı Daha

Yalova Üniversitesi'nden Bir Uluslararası Başarı Daha Yalova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Sabuncu ve öğrencisi Zeynep Yürek, yarışmada ku...
İYİ VE SABIRLI İNSAN OLABİLMEK05 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık