ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ATIK HALILAR SANAYİ SEKTÖRÜNE CAN VERDİ

ATIK HALILAR SANAYİ SEKTÖRÜNE CAN VERDİ

Tarih 19 Kasım 2018, 22:37 Editör Dursun DEMİR

TÜRKİYE’DE İLK KEZ ATIK HALILAR GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEREK PLASTİK HAMMADDE ELDE EDİLDİ

Ülkemizde ilk kez Yalova’da gerçekleştirilen bir uygulama ile atık halılar geri dönüştürülerek elektronik, otomotiv ve mobilya sektörlerine hammadde olarak kazandırıldı. Türk polimer mühendislerinin hayata geçirdiği proje ile çok sayıda sanayi kuruluşu, plastik hammadde ihtiyacında dışa bağımlılıktan kurtuldu. 

Türkiye’de ilk kez Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği mezunu Soner Alayurt tarafından gerçekleştirilen halı atıklarının geri dönüşümü projesi ile Ocak ayından itibaren 45 ton atık halı sanayi sektörüne kazandırıldı. Günümüzde halıların yüzde 95’inin plastik elyaflı malzemeden üretildiğini belirten Alayurt, atık halı geri dönüşümünden plastik hammadde üretim aşamalarını şöyle sıraladı: Öncelikle oteller, bankalar ve büyük tesislerden elde edilen aylık 5 ton halı, plastik sınıflarına ayrılıyor. Daha sonra bu halıların içindeki plastikler ayrıştırılarak plastik hammadde haline geliyor ve eskiden atık olan, toprağa gömülen ya da yakılan halılar, böylelikle ithal ettiğimiz plastik hammaddelere dönüşüyor. Dönüşemeyen kısımları ise keçe haline gelip mobilya sektöründe kullanılıyor.

115 Metreküp Su Kirlenmekten Kurtuldu
Soner Alayurt, TÜBİTAK başta olmak çeşitli kurumlar tarafından düzenlenen girişimcilik yarışmalarda dereceye girerek elde ettiği toplamda 430 bin lira hibe ve KOSGEB’ten aldığı kira ve işçi maaşı desteği ile Yalova’daki Kirazlı Sanayi Sitesi’nde Hagelson’u kurdu. Geri dönüşüm faaliyetlerine burada devam eden Alayurt, 11 aylık periyotta 115 metreküp suyun kirlenmekten kurtulduğunu, 92 ton eşdeğer karbon salınımının engellendiğini, 400 metreküp çöp alanının temizlendiğini ve 246 evin bir ayda harcayacağı enerjinin geri kazanıldığını söyledi.

Polimer Bilgisinin Azlığı Nedeniyle Fark Edilememiş
Öğrencilik yıllarında Doç. Dr. Atilla Taşdelen’in tavsiyeleri üzerine atık halı geri dönüşüm alanına yoğunlaştığını vurgulayan Alayurt, ülkemizin halı üretiminde dünya üçüncüsü olmasına rağmen geri dönüşümle ilgili yeterli çalışmanın yapılmamasını hem şaşkınlık hem de üzüntüyle fark ettiğini söyledi. Şimdiye kadar halı geri dönüşümü ile tek uygulamanın keçe yapımı olduğunu ifade eden Alayurt, “Halıdaki değerli plastikler keçeye dönüştüğünde değerini kaybediyor. Polimer bilgisinin azlığından dolayı da bu durum fark edilememiş. Halıların plastik malzemeden üretildiği bilinmezse, ikinci bir hayatları olacağı da tahmin edilemez” diye konuştu.

400 Bin Ton Atık Halı Var 
Hagelson’da görev yapan Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği mezunu Gülşah Karayavru da Türkiye’deki 400 bin ton atık halının büyük bir kısmının evlerde olduğunu söyledi. Zamanla camilerden ve evlerden de atık halı toplayacaklarını belirten Karayavru, sayıca oldukça az olan yün atık halıları da tekstil sektörüne kazandırmayı hedeflediklerini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Polimer Nedir?
Monomer olarak adlandırılan basit moleküllerin kimyasal bağlarla bağlanması sonucu oluşan yüksek molekül ağırlıklı maddelere polimer ismi verilir. Endüstride kullanılan polimerik malzemeler plastikler, kauçuklar ve fiberler diye sınıflandırılırlar. Günümüzde polimerik malzemeler çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Plastik ve kauçuk malzemelerin tümü polimer esaslıdır. Evimizde kullandığımız plastik eşyalardan su şişelerine, halılardan elektronik cihazlara kadar hepsi polimerdir.

Polimer Mühendisliği Nedir? 
Polimer Mühendisliği bölümü, ülkemizde ilk kez 2009 yılında Yalova Üniversitesi’nde açıldı. Polimer Mühendisliği, polimerizasyon yöntemlerini, polimerlerin kimyasal ve fiziksel özelliklerini inceleyen, polimerik malzemelerin kimyasal yapısı ile özellikleri arasındaki ilişkiyi araştıran, polimer malzemelerin tasarımını, üretimini, karakterizasyonunu, geliştirilmesini, işlenmesini ve uygulama alanlarının belirlenmesini kapsayan bir mühendislik bilimidir.

Bu haber 1561 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

YALOVALI ÜRETİCİLER, HİBRİT FUARDA BULUŞACAK!

YALOVALI ÜRETİCİLER, HİBRİT FUARDA BULUŞACAK! Yıllık ortalama 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren yerli süs bitkileri üreticileri, Kasım’daki hibrit buluşmayı...

Geri dönüşüm oyuncakları satışta

Geri dönüşüm oyuncakları satışta Altınova Bülent Özyürük Çok Programlı Anadolu Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretmeni Nuray Özgür ve Çocuk Gelişimi Öğrenci...
KARDEŞ OLALIM VE KARDEŞ KALALIM09 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık