ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
DİYARBAKIR TURİZM ZİRVESİ TOPLANTISI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİ

DİYARBAKIR TURİZM ZİRVESİ TOPLANTISI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİ

Tarih 22 Kasım 2014, 14:42 Editör Dursun DEMİR

İstanbul Feshane'de düzenlenen Diyarbakır Tanıtım Günleri tüm hızıyla devam ediyor.

Etkinliğin 2. Gününde TÜRSAB ile ortaklaşa ‘Diyarbakır Turizm Zirvesi Toplantısı’ gerçekleştirildi.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, STK temsilcileri, seyahat acentesi temsilcileri, yerel ve ulusal medya kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran tarafından Diyarbakır Valiliği ve Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ‘Diyarbakır’ın Turizm Yatırımları ve Potansiyeli’ konulu sunum gerçekleştirildi.

Ulusoy: “Diyarbakır’ı Önemsiyoruz ve Temsilciğimizi Kısa Zamanda Açacağız”

Sunumun ardından söz alan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Diyarbakır’ı çok önemsediklerini belirterek, “Diyarbakır’da açacağımız temsilciliğimiz için Surların içerisinde bir yer belirledik ve gerekli prosedürler tamamlandıktan sonra Diyarbakır’daki turizm çalışmalarını hızlandırmış olacağız. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi açıldığında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokol ile müzeyi de TÜRSAB olarak biz işleteceğiz. Ayrıca kentteki kazı çalışmalarına da TÜRSAB olarak destek vereceğimizi bilmenizi isteriz” dedi.

Ulusoy: “ Çözüm Süreci, Kimsenin Değil; Ülkemizin Süreci..”

Turizmciler olarak Çözüm sürecine büyük önem verdiklerini belirten Ulusoy, “Değerli dostlar, değerli arkadaşlar bu süreç, hepimizin süreci. Bu süreç, hükümetin süreci değil. Bu süreç devletin süreci değil. Bu süreç Vali Bey’in süreci de değil. Bu süreç Başaran Ulusoy Yönetim Kurulu Başkanı’nın süreci de değil. Bu süreç, ülkemin süreci. Bu süreç hepimizin süreci. Bu süreç çatışmadan değil, uzlaşmadan doğacak olan yaşamanın, güzelliklerin süreci. Burada hamasi sözler söyleyip de damardan şehvet vermek istemiyorum. Ama bu bir gerçektir beraber paylaşmak istiyorum. Beraber yaşamak mecburiyetindeyiz. Bizi karıştırmak, bizi kaşımak, bizi incitmek isteyenler var. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. Diyarbakır’daki vatandaşıma iğne batarsa bana çuvaldız batar. Birbirimizden ayrımız gayrımız yok. Kucaklaşmayı, insanca yaşamayı, paylaşmayı, insan haklarını, demokrasiyi içimize sindirip yaşamak mecburiyetindeyiz” şeklinde konuştu.

Vali Aksoy: “Diyarbakır’da öğrenecek daha çok şey var”

Ulusoy’un ardından konuşan Diyarbakır Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ise, “Diyarbakır’ı bütün yönleriyle anlatabilmek adına İstanbul Feshane’de bir tanıtım günü düzenledik ve dün itibariyle de resmi açılışını gerçekleştirdik. Etkinliklerimiz Pazar günü akşamına kadar devam edecek. Bugün de bu toplantıyı sizlerle gerçekleştirme fırsatı bulduk. Ben önce TÜRSAB’ın Değerli Başkanı Başaran Ulusoy Bey’e ve yönetim kurulu üyelerine, bu toplantıya katılarak bizleri dinleyen sektörün temsilcilerine teşekkür ediyorum. Diyarbakır 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel değerleri ve tarihi birikimi, doğal güzellikleriyle Türkiye’nin önemli şehirlerinden birisidir. Böylesi önemli bir şehri daha yakından tanımak, tanıtmak ve ülke turizminde biraz daha öne çıkarmak adına bugün bir aradayız. Ben 22 Eylül itibariyle Diyarbakır Valiliği görevine başladım. Daha ilk ayım dolmadı ve bu güzelliklerini, özelliklerini bu ayrıntılarıyla öğrenme imkanım olmamıştı. Hala öğreneceğim, öğrenmekte olduğum birçok konusu var. Bunları öğretmek, anlatmak ve daha çok kişinin bilgi sahibi olmasını sağlamak adına bu alanda yeni çalışmaları ortaya koyuyoruz” dedi.

Vali Aksoy: “Diyarbakır, Bölgenin Önemli Bir Merkezi..”

Turizm sektörünün önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Turizm sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Türkiye’nin önemli restorasyonları içerisinde yer aldım. Özellikle turizm sektörünün süreç içerisindeki gelişimini ve sektörün dinamiklerini de yakından bilen bir kişiyim. Ülkenin gelişmesi ve kalkınması adına Turizm sektöründe yapılan yatırımlar ve gelişmeler büyük önem taşıyor. Özellikle turizm sektörünün Dünya barışına sağladığı katkı, insanların birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri ve kültürel anlamdaki paylaşımlara da fırsat veren yönünü de çok iyi bilen bir kişi olarak Diyarbakır’ın gerek kalkınması, gerekse huzur ve barışına sağlayacağı katkı yönüyle de Diyarbakır’da turizmi daha iyi bir noktaya taşıma ihtiyacımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu bakımdan sektör içerisinde yer alan Türkiye’nin ve Dünyanın çeşitli yerlerine turlar düzenleyen siz değerli seyahat acentelerinin Diyarbakır’ı da gündemlerine almaları, var olanların da kapasitelerini biraz daha genişletmeleri bizim beklentimiz. Diyarbakır bölgenin önemli bir merkezi ve bu merkezden çevre illeri de kapsayacak şekilde yeni turizm restorasyonları geliştirmek mümkündür. Uluslar arası standartlarda havaalanı çalışmalarımız devam ediyor. Terminal binamızın hemen hemen kaba inşaatı tamamlanmak üzere. Zannediyorum ki önümüzdeki yaz ortalarına doğru havaalanımız da tamamlanmış olacak. Bölgenin en büyük, en modern havaalanlarından birine sahip olmuş olacağız. Buda bölgemizde turizmin altyapısının oluşmasında önemli bir yatırımdır. Ayrıca bölgenin gelişmesi ve kalkınmasında da önemli bir katkı sağlayacaktır. Yeni otel yatırımları devam ediyor, mevcutların da iyileştirilmesi ve standartlarının yükseltilmesi anlamında çalışmalar var. Bölgenin tarihiyle, kültürüyle ve önemli değerleriyle sizlerin yapacağı tanıtım çalışmalarıyla daha iyi bir noktaya geleceğine inancımız tam” dedi.

Vali Aksoy: “Bölgeye Gelip Bizzat Yaşadıktan Sonra Değerlendirmenizi Bekliyoruz”

Çözüm sürecinin bölge için çok büyük anlamı olduğunu belirten Vali Aksoy, “Özellikle Türkiye’de son zamanlarda gündeme gelen ve çözüm süreci olarak adlandırılan çalışmaların bölgenin huzur ve güven ortamına kavuşmasına önemli bir katkı sunduğunu ifade etmek istiyorum. Zaman zaman bunu bozmaya yönelik küçük çapta hareketler olsa da bölge halkı da huzur ve güven ortamının bir an evvel gelmesi yönünde iradelerini ortaya koyuyorlar. Temennimiz o dur ki sadece bölge olarak değil, ülke olarak da bu sürecin huzur içerisinde tamamlanmasıyla ülkemizin ekonomik anlamda da daha iyi bir boyuta gelmesini destekliyor ve arzu ediyoruz. Bölgemizin huzur ve güveni için bütün birimlerimiz büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyor. Zaman zaman bazı olaylar çok abartılı olarak yansıtılıyor. Bölgedeki çok küçük hadiseler çok büyük ve farklı sunulabiliyor. Onun için bölgeye gelip orada bir süre kalmak bu anlamdaki görüşlerinizi farklılaştıracaktır. Biz sizleri Diyarbakır’a bekliyoruz ve orayı bizzat görerek, yaşayarak değerlendirmeleri sizlerin de yapmasını arzu ediyoruz. Biz oraya gelmek isteyen operatörlerimizi de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyarız. Sayın Başaran Ulusoy Bey’in TÜRSAB adına önemli toplantılarından birini de Diyarbakır’da gerçekleştirmeyi buradan duyurmasından da son derece memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.  Değerli Katılımcılar; Diyarbakır ile ilgili söylenecek çok şey olabilir ama sizlerin de çok kıymetli vakitlerini almak istemiyoruz. Bugün bizlerin bu programına katılan siz katılımcılara, bu imkanı sağlayan TÜRSAB’ın Değerli Başkanı Sayın Başaran Ulusoy Bey’e, Diyarbakır’dan buraya bizlerle gelen STK Temsilcilerine, yerel ve yaygın medya temsilcilerine, kamu görevlisi arkadaşlarıma katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra turizm sektörü temsilcileri ile birlikte “Diyarbakır ve Turizm” konulu görüş ve önerilerin paylaşımının ardından toplantı sona erdi.

 

 

Bu haber 2705 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Marmara Haber

İL DÜZEYİNDE MEDENİ DURUM İSTATİSTİKLERİ, 2018 HABER BÜLTENİ

İL DÜZEYİNDE MEDENİ DURUM İSTATİSTİKLERİ, 2018 HABER BÜLTENİ Kocaeli ilinde 2018 yıl sonu itibarıyla 375 715 kişi hiç evlenmemiştir.

Marmara Bölgesi’nin sigortacıları ortak sorunlara ortak çözüm için Ankara’ya gidiyor

Marmara Bölgesi’nin sigortacıları ortak sorunlara ortak çözüm için Ankara’ya gidiyor Marmara bölgesinde faaliyet gösteren ticaret ve sanayi odalarının Sigortacılık Meslek Komiteleri ile Acenteler Dern...
ZİRVE21 Eylül 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık