ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
FESHANE DİYARBAKIR  TANITIM GÜNLERİ COŞKULU BİR ŞEKİLDE BAŞLADI

FESHANE DİYARBAKIR TANITIM GÜNLERİ COŞKULU BİR ŞEKİLDE BAŞLADI

Tarih 20 Kasım 2014, 20:16 Editör Dursun DEMİR

Diyarbakırlılar ve Diyarbakır dostları, İstanbul Feshane'de bir araya geliyor. Anadolu'da birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği Diyarbakır'ın tüm değerlerinin tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla kutlandığı bir bayram niteliğinde başlayan FeshaneDiyarbakır Tanıtım Günleri'ne yalnız Diyarbakırlılar değil tüm Diyarbakır dostları katılıyor.

Diyarbakırlılar ve Diyarbakır dostları, İstanbul Feshane’de bir araya geliyor. Anadolu’da birlikte yaşama kültürünün en güzel örneği Diyarbakır’ın tüm değerlerinin tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla kutlandığı bir bayram niteliğinde başlayan FeshaneDiyarbakır Tanıtım Günleri’ne yalnız Diyarbakırlılar değil tüm Diyarbakır dostları katılıyor. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker ile Diyarbakır Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy'un himayelerinde,Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUMDER) organizasyonu olan program, açılış gününde vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı.

20 Kasım Perşembe Günü gerçekleşen Feshane Diyarbakır Tanıtım Günleri'nin açılış programına, Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy, İstanbul Milletvekili ve İçişleri Eski Bakanı Sayın Abdulkadir Aksu, Diyarbakır Milletvekilleri Cuma İçten, Mine Lök Beyaz, Süleyman Hamzaoğulları, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Diyarbakır’a bağlı ilçe kaymakamları,dernek başkanlarınınyanı sıra çok sayıda bürokrat, işve sanat, camiasından birçok seçkin isim katıldı.

Açılış töreninde konuşan Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır’ın son zamanlarda özellikle turizm alanında büyük ataklar gösterdiğini vurgulayarak çözüm süreci ile Diyarbakır’ın daha rahat, huzurlu bir ortaa kavuştuğunu söyledi. İçten, Çözüm süreci ile birlikte kentin yeni bir ivme kazandığını vurguladı.Daha sonra konuşan İstanbul Milletvekili ve Eski Bakan Abdulkadir Aksu, Diyarbakır’ın büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığını belirterek, kentin kültürünü, sanatını, yöresel lezzetlerini İstanbul’a taşımanın çok büyük anlamlar taşıdığını vurguladı.

“Diyarbakır, Geçmişi 12.500 Yıl Öncesine Kadar Dayanan Kadim Bir Şehirdir”

Son olarak konuşan Diyarbakır Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, “Diyarbakır topraklarında barındırdığı 33 medeniyetin ortak kültürüyle, geçmişi 12.500 yıl öncesine kadar dayanan kadim bir şehirdir. Uygarlıkların birbiri üzerine yükseldiği bu şehir, her gelen medeniyetten bir renk almış ve bu kültür zenginliğini binyıllar boyunca kendisinden sonra gelen nesillere aktarmıştır.Şehir ve kültür kavramlarının dünyada birbirine bu kadar yakıştığı ve anlam kazandığı şehirlerden biri İstanbul’sa, diğerinin de Diyarbakır olduğundan hiç kuşkumuz olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü hem İstanbul hem Diyarbakır, bütün güzel özellikleriyle birlikte “eşsizliğin” zirve yaptığı iki ayrı dünya şehridir. Şu konu çok açıktır ki, kültür ve insanlık tarihi yönüyle İstanbul ve Diyarbakırla kıyaslanabilecek dünya üzerinde çok az şehir vardır”  dedi.

Vali Aksoy: "Diyarbakır Birlikte Yaşam Kültürünün Dünyadaki En Güzel Örneğidir"

Diyarbakır’ın birlikte yaşam kültürünün sadece Anadolu’da değil, tüm dünyada en güzel bir örneği olduğunu belirten Vali Aksoy, “Hem eskilik hem de yükseklik bakımından dünyadaki kaleler arasında birinci sırada yer alan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Adayı olan “Diyarbakır Surları” şehri baştanbaşa kuşatan görkemli bir eserdir. 5.000 yıldır ayakta durmayı başaran bu eşsiz yapı, 82 burçla taçlandırılmış ve şehrin boynuna adeta bir gerdanlık gibi sarılmıştır. Surların yanı başından süzülen Dicle ise geçmişten geleceğe açılan bir pencere gibi aralamıştır gözlerini Hevsel Bahçelerine. Diyarbakır’ın kalbi gibi, şehrin tam ortasında yer alan İç Kale ise sahip olduğu zenginlikleri gelecek nesillere taşıyan kentin, temsili merkezidir. İç kale, etrafında bulunan surlarla dış kale’nin minyatürü gibidir. Son yıllarda valiliğimiz tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve işlevlendirme çalışmaları ile Eski Cezaevi Binası, Kolordu Komutanlık Binası, Jandarma Binası, Adliye A ve Adliye B Binaları, Komutan Atatürk Binası, Cephanelik Binası, Saint George Kilisesi gibi tarihi yapıların yeniden hayat bulması sağlanmıştır. Bu vesile ile müze hizmet binamızın da şu anda İç Kale’ye taşınmakta olduğunu ve çok yakın bir zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük açık hava müzesi olarak hizmet vereceği müjdesini sizlerle paylaşmak isterim.Diyarbakır; İslam Dininin 5. Haremi Şerif-i Ulu Camisi, Hz. Süleyman Camii ve 27 Sahabe Türbesi, farklı inançlara ait mabetleri, Eğil İlçesinde Medfun Peygamber Kabirleri, Ergani’de Bulunan Çayönü ve Hilar Mağaraları, Bismil’deki Körtiktepe Arkeolojik Alanı ve Silvan Hasuni Mağaralarıyla tüm zamanların ve günümüzün önemli bir ‘inanç ve kültür’ merkezi konumundadır” şeklinde konuştu.

Diyarbakır; enbiyası, evliyası ile gönül sultanlarının mekanı, muhabbetin ulvi kentidir”

Eski salnamelerde, Diyarbakır’ın farklı yerlerinde 541 sahabe mezarının ve 8 Peygamber Türbesi’nin bulunduğu bilgilerine yer verildiğini belirten Vali Aksoy, “Kültür ve inanç tarihinin her safhasında önemli rol oynamış olan şehir, Eğil İlçesindeki Kur'an-ı Kerim'de adları yer alan Hz. Elyasa (a.s), Hz. Zülkifl (a.s)’ın istirahat mekanıdır. Diyarbakır; enbiyası, evliyası ile gönül sultanlarının mekanı, muhabbetin ulvi kentidir. Diyarbakır binlerce yıllık geçmişinde farklı inançlara ev sahipliği yapan, Meryem Ana, SurpGiragos, Mar Petyum gibi Anadolu’nun en önemli ve eski kiliselerinin bulunduğu eşsiz bir coğrafyadır. Şehir, dinsel hoşgörüye sahip çıkan bu anlayışıyla, kalkan balığı şeklindeki surlarının içinde Hıristiyanlığın dünyadaki sayılı mabetlerinden bazılarını İslam kültürü ile yan yana saklamayı başarmıştır. Bulguları ve bilimsel sonuçlarıyla insanlık tarihinin erken dönemlerine ışık tutan ve İlimiz Bismil İlçe sınırları içerisinde yer alan Körtik Tepe ise, yerleşik düzene geçişin ve insanlığın beslenme ve barınma sorunlarına getirdiği akılcı çözümlerin Anadolu topraklarındaki önemli merkezlerinden biridir.Burada 12. Yüzyılda bir milyon kırk bin ciltlik büyük bir kütüphanenin olduğu kadim bir şehre sahip olduğumuzun da altını önemle çizmek istiyorum. Yine Diyarbakır’a özgü mimarinin tüm özelliklerini taşıyan, taş işçiliğinin şaheseri denilebilecek güzellikteki Anadolu’nun ilk üniversitesi olan Mesudiye Medresesi, hiçbir özelliğini yitirmeden tam 815 yıldır,  Diyarbakır’da, ayakta durmaktadır.Diyarbakır'ın ev sahipliği yaptığı bu nadide eserler, sadece Diyarbakır halkının ve ülkemizin değil tüm dünyanın görmesi gereken ortak birer mirastır. Diyarbakır'ı hak ettiği geleceğe taşımayı görev bilen bizlere düşen vazife ise bu değerleri turizmle barışık hale getirmek ve dünyaya açılmalarını sağlamaktır” dedi.

Vali Aksoy: “Çözüm Süreci ile Birlikte Turist Sayısında Oldukça Artış Oldu”

Diyarbakır’ın sadece tarihi ve coğrafyasıyla değil sanatıyla da vazgeçilmez bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Aksoy, “Diyarbakır, pek çok alanda ortaya koyduğu eserlerle isimlerini ölümsüzleştirmiş ilim, kültür ve sanat adamları yetiştirmiştir. Ali Emiri Efendi, Süleyman Nazif, Ziya Gökalp, Ahmed Arif, Hattat Hamit Aytaç, Celal Güzelses, Cahit Sıtkı Tarancı, Orhan Asena, Esma Ocak, Sezai Karakoç ve daha niceleri Diyarbakır’ın kültür damarlarından beslenmişlerdir.Bugün açılış programımızdan sonra sizleri “Harflerin Bestekarı” olarak da bilinen ve onun çok kıymetli öğrencisi Prof. Dr. Hüsrev Subaşı’nın destekleriyle hazırladığımız hat sergisini de ziyaret etmeye davet ediyorum.

Özetle yemeklerindeki lezzet, türkülerindeki nota, sokaklarındaki tarih, evlerindeki kültürle her dönemin vazgeçilmezi kültür, inanç ve medeniyetin kenti Diyarbakır son yıllarda Güneydoğu'nun parlayan yıldızı olabilmek için turizm alt yapısı ve tanıtım çalışmalarına ivme kazandırmıştır.  Özellikle çözüm sürecinin getirmiş olduğu olumlu atmosferle birlikte şehrimizi ziyaret eden turist sayılarında ciddi artışlar yakalamış bulunuyoruz. Bu artışı önümüzdeki sene tamamlanacak 5 milyon yolcu kapasiteli uluslarararası havalimanıyla birlikte daha yukarılara taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

“Son dönemde kültür alanında yoğun olarak proje ve yatırım çalışmaları yapıyoruz”

Son dönemde özellikle kültür alanında yoğun olarak proje ve yatırım çalışmaları yaptıklarını belirten Vali Aksoy, “Biz Diyarbakır Valiliği olarak tüm çabamızla şehrimizin hem soyut hem de somut kültürel mirasını gün yüzüne çıkartmak, var olan değerlerimizi korumak ve geleceğe taşımak adına çalışmaktayız. Son 10 yılda çeşitli kaynaklardan kültür alanına aktarılan kaynak 130 milyon TLcivarındadır ve bu rakam kültür alanına verilen önemi göstermektedir.Bugün burada Diyarbakır’ın kültürünü, tarihini, değerlerini, yöresel tatlarını ve el emeği ürünlerini sizlerle paylaşmak üzere bulunuyoruz. ‘Feshane Tanıtım Günleri’ne ilk kez katılmanın heyecanını hissediyor, gurbet ile sıla arasında bir köprü görevi gören bu anlamlı etkinlikte Diyarbakır’da yaşayan Diyarbakırlılar ile İstanbul’da yaşayan Diyarbakırlıları ve kıymetli İstanbulluları bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Bu anlamlı etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehdi Eker Bey olmak üzere,  katılım sağlayan sivil toplum örgütlerimiz ve kamu kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, sizleri; masalların gerçeğe, gerçeğin efsanelere karıştığı, yüzyıllara değil bin yıllara tanıklık etmiş geçmişiyle tarihin kadim şehri Diyarbakır’ın can-ı gönülden selamı ile selamlıyorum” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Açılış törenindekonuşmalardan önce halk oyunları ekibinin gösterileri vardı.Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile protokolde bulunan bazı Diyarbakırlılar, halk oyunları ekibiyle birlikte halay çekti. Davetliler, milletvekileri ve protokoldekilerin halay çekmesini ilgiyle izledi. Kurdele kesiminin ardından Vali Aksoy, milletvekilleriyle birlikte standları gezdi. Milletvekilleri Abdulkadir Aksu ve Cuma İçten, beraberindekilere uğradıkları bir standta çiğ köfte ikram edildi. Aksu ve İçten burada, yöresel sanatçıların söylediği türkülere eşlik etti. Stantların gezilmesiyle tören son buldu.

            Etkinlik üç gün sürecek

Diyarbakır Tanıtım Günleri; yazarı, şairi, sanatı ve sporuyla, yaşayan renkleriyle, tarihi ve bugünüyle Feshane’de İstanbul’un kalbi Diyarbakır tadında ve renginde atıyor.

Etkinlik, 20-23 tarihleri arasında İstanbul Feshane’de gerçekleşiyor. Üç gün sürecek etkinliklerde, Diyarbakır Merkez ve 17 ilçeye ait birbirinden zengin kültürel etkinlikler ve yöresel lezzetler tüm İstanbulluların beğenisine sunulacak.  Düşünce ve fikir platformlarının yanı sıra Diyarbakır Günleri, Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçıları, Diyarbakır yöresine ait türküleri seslendirecek. Ses sanatçılarının yanı sıra halk oyunları ekipleri de etkinliğe renk katacak.

 

 

 

 

Bu haber 2637 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Marmara Haber

İL DÜZEYİNDE MEDENİ DURUM İSTATİSTİKLERİ, 2018 HABER BÜLTENİ

İL DÜZEYİNDE MEDENİ DURUM İSTATİSTİKLERİ, 2018 HABER BÜLTENİ Kocaeli ilinde 2018 yıl sonu itibarıyla 375 715 kişi hiç evlenmemiştir.

Marmara Bölgesi’nin sigortacıları ortak sorunlara ortak çözüm için Ankara’ya gidiyor

Marmara Bölgesi’nin sigortacıları ortak sorunlara ortak çözüm için Ankara’ya gidiyor Marmara bölgesinde faaliyet gösteren ticaret ve sanayi odalarının Sigortacılık Meslek Komiteleri ile Acenteler Dern...
GELDİ RAMAZAN09 Nisan 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık