ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

EN ÇOK OKUNANLAR

Opr. Dr. Mustafa KAKŞİ'den Önemli uyarı; Yanlış Bilgi Sakat Bırakabilir!

Opr. Dr. Mustafa KAKŞİ'den Önemli uyarı; Yanlış Bilgi Sakat Bırakabilir!

Tarih 01 Mayıs 2013, 22:18 Editör Dursun DEMİR

OPR. DR. MUSTAFA KAKŞİ, "BEL FITIĞI HAKKINDAKİ YANLIŞ BİLGİLER SAKAT BIRAKABİLİR" DEDİ

Doktora danışılmadan elde edilmiş yanlış bilgilerin, vücutta kalıcı hasarların oluşmasına neden olabileceğini belirten Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa KAKŞİ, bel fıtığı tedavilerinde cerrahi yöntemlerin uygulanması konusunda sık sorulan soruları yanıtladı.Ameliyat Bel Fıtığı Veya Omurga Kireçlenmelerinde Son Çare midir?

            Sanılanın aksine, bazı durumlarda ameliyat ilk seçenek olabilir. Özellikle uzun süre devam eden şiddetli ağrılardan, ayaklarda tespit edilen kuvvet kaybından, refleks azalmalarından ve idrar kaçırmaktan şikayet ediliyorsa, ameliyat tercih edilebilir.

            Bel Fıtığı ve Kireçlenme Ameliyatlarının Riski Çok Yüksek midir?

            Günümüzde uygulanan yeni yöntemlerle risk oranı çok aza indirgenmiştir. Mikrodiskektomi ve mikrocerrahi yöntemleri, yani mikroskop kullanılarak yapılan ameliyatlarda, başarı şansı %97 civarındadır.

            Ameliyat Sonrasında Hastalığın Tekrarlama Riski Yüksek midir?

            Ameliyat sonrasında istirahat süresine uyulan hastalarda, kilo düzenlemesi yapılıp, düzenli egzersizler ve doğru oturup kalkma eğitimleri de verildiği takdirde, hastalığın tekrarlama oranı %5’in altına düşmektedir. Bel fıtığı omurganın dejeneratif bir hastalığıdır. Bu nedenle tedavide hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, risk faktörlerinin azaltılıp, yaşam şeklinin ona göre düzenlenmesi gerekir. Unutmayın ki bel fıtığı ve bel ile ilgili tüm sorunlar bir bel hastalığınızın olduğunu ortaya çıkarmaktadır ve bunun ailesel geçişi vardır. Ameliyat olmak ile mevcut ailesel bel hastalığınız ortadan kalkmaz ancak ilerleyici güç kaybı, ağrı ve acil durum ortadan kalkar.

            Bel Fıtığı Ameliyatından Sonra Hasta İş Yaşantısına Devam Edebilir mi?

            Bel fıtığı ameliyatı sonrasında, kişi tedavi süresince uyması gereken yaşam biçimini benimsediği takdirde, yaklaşık 2-3 hafta içinde işinin başına dönebilir ve dilediği kadar bu aktiviteyi sürdürebilir.

            Bel Fıtığı Ameliyatları Cinsel Fonksiyonları Olumsuz Etkiler mi?

            Bu ameliyatların kesinlikle cinsel fonksiyonlar üzerinde olumsuz etkileri yoktur. Ancak geç kalınmış ve ayaklarda felç gelişmiş hastalarda operasyon öncesi var olan sıkıntılar daha sonra ortadan kalkmayabilir.

            Fizik Tedavi ve Egzersiz Bel Fıtığını Tamamen Yok Edebilir mi?

            Fizik tedavi ve diğer yöntemler orijinal halini kaybetmiş dokuyu eski haline sokamaz. Bu tür tedavilerde amaç, kas ve eklemleri kuvvetlendirip vücut yükünü dağıtmaktır. Ameliyat sonrası bası etkisi kaldırıldıktan sonra etkisi yükselir.

            Bel Fıtığında Masaj ve Bel Çekme İle İyileşmek Mümkün müdür?

            Bu yöntemler fizik tedavi içinde kullanılabilen yöntemlerdir ancak her hastaya göre farklı uygulanması ve hekim gözetimi altında yapılması gerekir. Konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından uygulanan tedavi girişimleri, yüksek risk taşımaktadır. Yanlış uygulanan bu tür girişimler, sakatlığa neden olacak kadar tehlikelidir. En azından bel MR’ ı sonrası ciddi bir sinir basısı yok ise uzman kişilerce yapılabilir. Omurga kırığı, omurga tümörü, ciddi omurilik kanal daralmaları ve sinir basısı yapan fıtıklar negatif sonuçlar karşımıza çıkarabilir.

            Omurga Problemleri Kişinin Zayıf Veya Kilolu Olmasıyla İlişkili midir?

            Omurga hastalıklarında kilo önemli bir etkendir. Ancak kas yapısı zayıf ama az kilolu kişilerde de bel fıtığı ve diğer omurga hastalıkları görülebilir. Çünkü bu ailesel geçişi olan bir omurga hastalığıdır.

 

Bu haber 49444 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

DOKTOR KÜBRABUR DEMİR GÖREVE BAŞLADI.

DOKTOR KÜBRABUR DEMİR GÖREVE BAŞLADI. Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi hekim kadrosunu, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Doktoru Kübranur Demir i...

YALOVA BELEDİYESİ PERSONELLERİNDEN KÖK HÜCRE İÇİN KAN BAĞIŞI

YALOVA BELEDİYESİ PERSONELLERİNDEN KÖK HÜCRE İÇİN KAN BAĞIŞI Yalova Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı bulunan personeller, kök hücre tedavisinde kullanılma...
13 yıl süren bir hikayenin daha sonuna geldik25 Mayıs 2023

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık