ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Teknoloji de Yalova'nın Gururu

Teknoloji de Yalova'nın Gururu "STERILAB WASTE"

Tarih 15 Nisan 2012, 21:54 Editör Dursun DEMİR

"STERILAB WASTE" Yalova'nın adını tüm Dünya'ya duyurmaya aday!

"STERILAB WASTE" Yalova’nın adını tüm Dünya'ya duyurmaya aday!

Tamamı UMUT MÜHENDİSLİK uzmanlarınca 2009 yılından beri yapılan Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilen, alanında kendi dezenfektanını kendi üretmesi ve ozon kullanması sebebiyle dünyada eşi bulunmayan Sıvı Tıbbi Atık Dezenfeksiyon ve Nötralizasyon Cihazı STERILAB WASTE bu yıl 15. düzenlenen uluslar arası İstanbul Laboratuar Teknoloji, Sistem ve Donanımları Fuarında ziyaretçilerine tanıtıldı.

 

Üretim süreci Yalova’da mühendis ekip refakatinde tamamlanan cihaz özellikle hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında kanalizasyona direk verilen sıvı tıbbi atıkların şehir kanalizasyonlarına verilmeden önce dezenfeksiyon ve nötralizasyonu tam otomatik olarak PLC ekranında kullanıcı dostu arayüzü ile yapıp bertaraf ediyor. Dezenfeksiyon için gerekli dezenfektanı kendi içinde üreten cihaz çevreye duyarlı yapısı ile sıvı tıbbi atık suda dezenfektan kalmasının da önüne geçiyor. Normal dezenfektanlardan en az 3000 kat fazla dezenfeksiyon etkisine sahip ozon gazı havadan alınan oksijenden üretiliyor ve fazla ozon tekrar oksijene çevriliyor.

 

Tasarım ekibi sorumlusu ve firma yetkilisi Çevre Mühendisi Uğur DABAN yaptığı açıklamada; “sağlık kuruluşları katı tıbbi atıklarını senelerdir evsel atıklardan ayrı şekilde toplamakta ve belediyeler vasıtası ile lisanslı özel tesislerde bertaraf edilmesi için kg başına ücret ödeyerek bu tür katı tıbbi atıkları zararsız hale getirmektedir. Fakat katılar için bu meşakkatli süreci uzun süredir uygulayan sağlık kuruluşları, hastaneler, diyaliz merkezleri, fizik tedavi merkezleri, eğitim araştırma hastaneleri, laboratuarlar ve diğer sağlık kuruluşları bünyelerinde oluşturdukları sıvı tıbbi atığı kontrolsüz şekilde kanalizasyona vermektedirler. Gerek pH gerekse mikrobiyolojik kontaminasyonun önüne geçilmeden ve uygun hale getirilmeden kanalizasyona verilen bu tür sıvılar atıksu arıtma sistemlerine zarar vermekte, kanalizasyon taşmalarında insanlara, hayvanlara, çocuklara kısacası herkese çok ciddi riskler oluşturmaktadır. Örneğin HIV, H1N1, hepatit vb hastalığı olan insanların vücut sıvıları, diyaliz cihaz atıkları, kanları ya da tahlil için alınan vücut sıvıları her zaman aynı kanalizasyon hattı ile transfer edilmekte ve atıksu arıtma sistemlerinde bu tür mikroplar daha rahat üreyebilecek ortam bulmaktadırlar. Toplum sağlığı açısından büyük risk oluşturan bu tür atıklar kolay bir yöntemle STERILAB WASTE içinden geçirilerek dezenfekte ve nötralize edilerek rahatlıkla kanalizasyona verilebilir hale getirilmektedir.

Ayrıca ne kadar sıvıyı hangi tarihte hangi özelliklerde deşarj ettiği bilgisini de uzun süre saklamakta ve lüzumunda rapor edebilmekte olan cihazımız dezenfektan olarak klor kullanan benzerlerinden farkını lisanslı akredite laboratuar sonuçları ile ortaya koymuştur.

Özellikle başta Ankara olmak üzere STERILAB WASTE kullanan hastaneler sıvı tıbbi atıklarında cihaz sonrasında %70 oranında BOD ve COD giderimi, nötr pH değeri ve sıfır mikrobiyal kontaminasyon ile fark oluşturmuş ve kanalizasyon bağlantı ruhsatlarını yerel yönetimlerden sorunsuzca alabilmişlerdir.

"Üretim ekonominin kalbidir" diyen Daban açıklamasının devamında; MARKA, KOSGEB vb. kurum ve kuruluşlar üreticilere daha fazla destek verdikçe, üretim, istihdam ve güçlü ekonomi durmadan, koşarak gidişe devam edecektir.

Daban; Umut Mühendislik de Yalova’nın KOBİ’lerinden biri olarak üretime STERILAB WASTE ile destek vermekten gururludur” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

 


 

Bu haber 4447 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim - Bilim - Teknoloji

Altınova’da Personel Eğitimleri Yeniden Başladı

Altınova’da Personel Eğitimleri Yeniden Başladı Altınova Belediyesi personeline, Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hizmet içi eğitim semineri düzenle...

Yalova Üniversitesi'nden Bir Uluslararası Başarı Daha

Yalova Üniversitesi'nden Bir Uluslararası Başarı Daha Yalova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Sabuncu ve öğrencisi Zeynep Yürek, yarışmada ku...
Olan Bitenden Haberimiz Yok!...16 Temmuz 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık