ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Türkiye Sevdası ile Turizm Haftası. / Hikmet OKUYAR

Türkiye Sevdası ile Turizm Haftası. / Hikmet OKUYAR

Tarih 22 Nisan 2011, 11:18 Editör Kahraman Memiş

Şebingençlik Beşiktaş Buluşması için İstanbul, Taksim'den Dolmabahçe istikametine doğru yola düşmeye hazırlanırken;

Türkiye Sevdası ile Turizm Haftası. / Hikmet OKUYAR

Şebingençlik Beşiktaş Buluşması için İstanbul, Taksim'den Dolmabahçe istikametine doğru yola düşmeye hazırlanırken; Taksim Anıtı çevresinde karşılaştığım Malatyalı Ş i i r Yorumcusu Hilal Mişmiş ile ayaküstü yaptığımız söyleşide Turizm Haftası etkinliklerine de değinmiş, hafta süresince; okulları, turizm acentelerini, otobüs firmalarını ziyaret edip turizm konusunda duyarlı olanlara Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI armağan edeceğimizi söylemiştim.

Hafta başında demeçler bir bir peşine gelmeye başladı.
 
Turizm Haftası süresince beldelerde ilçelerde illerde birçok etkinlik yapılacak.
Tanıtım toplantıları,Yöresel ürünler tanıtımları, Foklör gösterileri,Özel televizyon proğramları, THM, TSM etkinlikleri ve Bir Bahar Akşamı Şiir Dinletisi ile okullardaki şiirli turizm tanıtımları dikkati çekecek.
İllerimiz ve ilçeleri turizm etkinlikleri organizasyonu ile ilgillenen terrip komitesi üyeleri ya da  ilçelerin ve illerin tanıtımı ile ilgili  ŞİİR YORUMCUSU olarak sunum yapacak öğretmen ve öğrenciler bizi arayarak şiir istiyorlar.Proje çalışması olarak özenle hazırladığımız Türkiye Sevdası'na kaynak teminine gerekçe teşkil eden  Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması bir vesileyle daha çok ilgi görmeye başladı.Yarışmalar sonunda birincilik ödülü kazananlara B i r i n c i l i k  Ödülü olarak Türkiye Sevdası verdiğimizi bildirirken; yöresel ürünlerden de örnekler verdiğimizi söylerken Çorum leblebisi, Giresun simidi, Şebincevizi, Mevlana şekeri, Malatya kayısısı, Tirebolu çayı, Şebincevizli fındık helvası, Kınık peyniri, Etir madımağı, Türk Kahvesi, Şebincevizli Safranbolu lokumu, İzmit pişmaniyesi, Afyon kaymağı, Gaziantep baklavası, Gemlik zeytini, Kayseri pastırması ve Şebinfırınkurusu örneklerinden de çam sakızı çoban armağanı türünden sunacağımızı söylerken hiç ezilmedik, üzülmedik.

Bu coşkuyu, Şebinkarahisar Kalesi'ne birincilik ödüllerini almak için gelenler de ödül dağtım sırasında o güzel havayı soluyanlar da çok iyi biliyorlar.
Turizim Haftası vesilesi ile bizi arayan öğrenci ve öğretmenler ile proğram organizatörlerine tertip komitesi yöneticilerine genellikle turizm etkinliklerinin yöresel ağırlıklı olmasını Türkiye genelindeki aşık ozan şair şiir ustalarının tanıtım turizm kültür sanat ağırlıklı eserlerini arayıp bularak değerlendirmelerini söylüyorum.Çok da iyi oluyor.Turizm Haftası'na 13. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması sonunda 2010 Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü kazanan aşık ozan ve şairlerin eserlerinden örnekler verecekken; Özellikleri ve Güzellikleri ile Düzce ve İlçeleri konulu şiiri isteyen öğrencilere olumlu cevap vererek Düzce ve ilçeleri'ndeki turizm etkinliklerine Sakarya Sevdası isimli şiiri ile ünlü Sakaryalı Sultan Şair Sevim Aslanap şiiri ile katkıda bulunmanın 81.ilimizi turizme daha iyi kazandırmanın isabetli olacağını düşündüm.


Düzce ve ilçeleri tanıtımı için Türkiye genelinde turizm alanında ve kültür sanat düzeyinde yoğun gayret gösterdiğini övünçle hissettiğim Şebingülü Dostları Düzceli Kalay Kardeşler Abdülkadir Kalay ve Kürşad Kalay coşkusunu; Samsun, Yozgat,  Hatay, Antalya, Adana, Kars, Kırklareli, Kırşehir, Giresun, Trabzon, Ordu, Bursa,Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Bilecik, Sivas ve İlçeleri başta olmak üzere  tüm illerimizdeki ve ilçelerindeki aşık ozan şair şiir yorumcusu canlar Turizm Haftası etkinliklerine protokol davetlisi olarak çağrılmalılar.Etkinliklerde; şiir, şiir yorumculuğu,müzik, şarkı, türkü, fotoğraf, resim, karikatür ve güzel yazı ile irtibatlı özel yetenekli öğrenciler ve öğretmenler bir adım öne çıkarılarak sunumlarıyla birlikte tanıtılmalı; değerlendirilmeli ve  teşvik ödülleriyle ödüllendirilmelidirler.

 

...Gizli Bir Cennet Düzce


Hayallere dalınan, gizemli alan Düzce..
Yörenin canlar yakan, güzeli bol ilidir.
Çekiminde kalınan, gönlümde olan Düzce..
Dört mevsim misler kokan, bağların al gülüdür.

Konuralp’in otağı, bize geçmişten kanıt,
Yıllara meydan okur, yeşillerden beş anıt,
Bulunan heykel sikke, olur bizlere kanıt,
Mazisine bir bakın, ne gizlerle doludur.

Karadeniz’e kucak, açmıştır Akçakoca,
Ceneviz kalesiyse, birinci sınıf loca,
Turizm durağıdır, güzellik tüter baca,
Dostun elini sıkan, sevdaların yoludur.

Kumsalı geniş, temiz, mavi bayraklı deniz,
Heyecan katar rafting, atmasın sakın beniz,
Yığılca’da ormanda, açılır gırtlak, geniz,
Dağda, ovada seken, sağlık dolu yelidir.

Acıların gür sesi, inletti buraları,
Ana, baba, çocuklar, bağladı karaları,
Yetsin artık çekilen, sarmalı yaraları,
Kaynaşlı viran iken, ayaklanan belidir.

Çilimli’de her yere, fındık gölgesi vurur,
İnsanı çalışkandır, tütünü dizer durur,
Hasat zamanlarında, mısır dalında kurur,
Günlere emek diken, sabrın sağlam koludur.

Manav, göçmen, Kafkas’la Cumayeri rengarenk,
Bataklık kuruyunca, son bulmuş sıtmayla cenk,
Derenin şırıltısı, ana kucağına denk,
Tüm tabuları yıkan, bin bir çiçek dalıdır.

Gölyaka’da Efteni, göçmen kuşların yeri,
Şifadır kaplıcası, kurulduğundan beri,
Sularından içenin, anında gelir feri,
Nice gönüle akan, dergahların selidir.

Gümüşova’dan geçen, Melen pek nazlı akar,
Kestane-gürgen süsler, ıhlamur misler kokar,
Buzu, sisi çok olur, birden karşıya çıkar,
Mıknatıs gibi çeken , doğanın dert dilidir.

Aydınpınar’da mutlak, alabalık yemeli,
Kestane ballarının, tadına ne demeli,
Fındığın lezzetinden, güler insan cemali,
Aşa çeşniler eken, maharetli elidir.

Gökkuşağına banmış, desenler taşır bize,
Gelip de bir görmeli, gerek yok başka söze,
Dileğim yarınlarda, inşallah gelmez göze,
Semaya umut çakan, Rabb'in şanslı kuludur.


Sakaryalı Sultan Şair Sevim ASLANALP

Not: Sakaryalı Sultan Şair Sevim Aslanalp imzalı Gizli bir Cennet Düzce isimli şiir;
'' Özellikleri ve Güzellikleri ile Düzce ve İlçeleri '' Konulu '' 14. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması '' sonunda '' 2011 Hikmet Okuyar Türkiye BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ '' kazanmıştır.
Eser, 19 Mayıs 2001 Günü ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ Tanıtım Turizm Kültür Sanat alanında tertiplenecek ÖDÜL TÖRENİ sonrasınsa Türkiye Sevdası'nın tanıtım sayfalarında yayınlanarak KAYNAK yapılacaktır.


 Hikmet OKUYAR
 Şüsiyad Başkanı

Bu haber 4448 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim - Bilim - Teknoloji

Uzaktan eğitimle hafız oldu

Uzaktan eğitimle hafız oldu Yalova Altınova İlçe Müftülüğü Merkez Kız Kur’an Kursu Öğrencilerinden 11 yaşındaki Nur Aleyna Albayrak, Kur’an-ı e...

Öğrencilerden evde geri dönüşüm projesi

Öğrencilerden evde geri dönüşüm projesi Yalova Altınova Fatih Sultan Mehmet İlkokulu 4/A Sınıfı öğrencileri, evlerinde geri dönüşüm projesi yürütüyor.
ACİL TASARRUF SEFERBERLİĞİ08 Mayıs 2020

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler

Sitetistik
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık