ResimLink - Resim Yükle
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR KUNYE İLETİŞİM

SAAT-TAKVİM

 

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Altınova’nın tarihi, Helenistik döneme kadar uzanıyor

Altınova’nın tarihi, Helenistik döneme kadar uzanıyor

Tarih 12 Ekim 2021, 19:48 Editör Dursun DEMİR

Helenapolis Antik Kenti Yüzey araştırması çalışmalarında heyecanlandıran sonuç…

Helenistik Dönemden bulgulara rastlandı

Yalova’nın Altınova İlçesi Hersek Bölgesinde yapılan Helenapolis Antik Kenti Yüzey araştırması çalışmalarında önemli bulgulara ulaşıldı.

Yalova’nın Altınova İlçesi’nde yer alan Helenopolis Antik Kentinde ilk bilimsel arkeolojik çalışmalar bu yılın eylül ayında başladı. Çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve Altınova Belediyesi’nin desteği ile Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Öğr Üyesi Cennet Pişkin Ayvazoğlu başkanlığında uzman bir ekip tarafından “Yalova İli ve İlçeleri Antik Çağ Yüzey Araştırması” kapsamında yürütüldü.

“HELLENİSTİK BULGULARA ULAŞILDI”

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Helenapolis Antik Kenti Yüzey Araştırma çalışmaları hakkında Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu’ndan bilgi aldı. Çalışmaların 1 Eylül itibariyle başladığını söyleyen Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu, “Biz bu yılki çalışmalarımızda MS 4. yy. dan çok önceye, Hellenistik Dönem'e kadar giden bulgulara rastladık. Yani burada Hellenistik Dönem'den günümüze dek kesintisiz bir yerleşim olduğunu anlıyoruz” diye konuştu.

“MS 4. Y.Y.’DAN ÇOK ÖNCE”

Araştırmaların 1 Eylül’de başladığını söyleyen Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu, “Yalova'nın Eski Yunan ve Roma Dönemi'ni araştırıyoruz. Çalışmalarımıza Altınova'da lokalize edilen Helenopolis ve çevresinden başladık.

MS 4. yy.da Roma İmparatoru I. Konstantin tarafından kurulduğu ve imparatorun kente,  annesi Helena'nın adını verdiğini, yani kentin adını buradan aldığını biliyoruz. Antik kaynaklar, Helenopolis yakınında sıcak su kaynaklarının bulunduğunu ve Konstantin’in ömrünün son yıllarında bunlardan yararlandığını yazmaktadır. Biz bu yılki çalışmalarımızda MS 4. yy.den çok önceye, Hellenistik Dönem'e kadar giden bulgulara rastladık. Yani burada Hellenistik Dönem'den günümüze dek kesintisiz bir yerleşimi olduğunu anlıyoruz” dedi.

“İLK VE EN KAPSAMLI BİLİMSEL ARKEOLOJİK ÇALIŞMA”

Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, “Helenopolis’in MS. 4. yy.da, Konstantinopolis (bugünkü adı ile İstanbul) kentinin de kurucusu olan Roma İmparatoru I. Konstantin tarafından kurulduğu bilinmektedir. Antik kaynaklara göre Helenopolis kenti, 4. yy. dan önce de burada bulunan ve küçük bir yerleşim olan Drepanon’un yeniden imar edilmesi suretiyle kurulmuştur. Bu nedenle 4. yy.dan eskiye giden bir geçmişinin olduğu düşünülmektedir.

Yapılan çalışmalarda Hellenistik Dönem’e kadar giden bulgulara rastlanmıştır. Bu yıl yürütülen çalışmalar sonucunda Helenopolis ve çevresinde Hellenistik Dönem’den günümüze dek kesintisiz bir yerleşimin olduğu anlaşılmıştır. Yalova’nın Eski Yunan ve Roma Dönemlerini araştıran ‘Yalova İli ve İlçeleri Antik Çağ Yüzey Araştırması’ ilin kara kısmında yürütülen ve söz konusu dönemleri araştıran ilk ve en kapsamlı bilimsel arkeolojik çalışma olma özelliğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

BAKANLIĞA TEŞEKKÜR

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, çalışmaların bölge tarihi açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, “Yıllardı istediğimiz Helenapolis Antik Kenti yüzey Araştırması çalışması bu sene başladı. Çalışmaların ilk yılında olumlu sonuçlar almaya başladık. Bölgenin, Helenapolis döneminin çok daha eskilere Helenistik dönemlere kadar bölgenin uzandığını gördük.  Buradaki ilk bulgular bunu gösteriyor. Bu biziz çok sevindirdi. Çalışmalar devam ettikçe daha eskilere doğru gideceğine inanıyorum. Biz Altınova’da yapılan bu çalışmalardan dolayı Kültür Bakanlığımıza, hocalarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bu haber 179 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür - Turizm - Tarih - Sanat - Edebiyat

ÇOCUKLAR HACİVAT VE KARAGÖZ İLE EĞLENDİ

ÇOCUKLAR HACİVAT VE KARAGÖZ İLE EĞLENDİ Yalova Belediyesi tarafından her hafta Cumartesi günü gerçekleştirilen çocuk etkinlikleri “Hacivat ve Karagöz” gölg...

HACİVAT VE KARAGÖZ ÇOCUKLARLA BULUŞACAK

HACİVAT VE KARAGÖZ ÇOCUKLARLA BULUŞACAK Yalova Belediyesi, her hafta Cumartesi günü gerçekleştirdiği çocuk etkinliklerine bu hafta “Hacivat ve Karagöz” ile...
Edep Bir Tâc İmiş Nûr-i Hudâ’dan...23 Kasım 2021

Yayınlarımız Kaynak Gösterilmeden Alıntı Yapılamaz. Yayımlanan yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Editör Giris -  Künye -  Bize Ulaşın - Sitene Ekle - RSS 2.0 | Giresun Haber

© 2010 - Tüm Hakları Saklıdır. Düzenleme: ESoyturk - Yazılım: MY Design

Yalova Termal -  Termalde Gidilecek Yerler -  Termalde Gezilecek Yerler
Etiketler
DÜN SON 7 GÜN Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Baş Başkan Dağ' a Emniyetten Plaket HABER ARA Kültür - Sanat Altınova yaralarını sarıyor Papara F.C. Şampiyonluk Yemeğinde Buluşt Zeki Başol Tekrardan Sahnede Yavuz Bingöl İstifa Etti. Yalova'nın Armutlu ilçesi ve Köylerinde çeşmelerden çamurlu su akıyor. Psikolog Boztaş' tan bayanlara seminer Yalova Armutlu Şiirleri. / Hikmet OKUYAR Yalova'da deniz otobüsü iskeleye çarptı Valilik Makamında Ödül Töreni Bisiklet Takımızla Gurulandık Girka' nın 2. Şubesi Dualarla Açıldı Yalova Haberleri Karaca Heykeli Onarıldı Psikolog Boztaş' tan bayanlara semin Öğrenciler hasta veliler tepkili Mehmet DELİOĞLU Gençlik ve Spor Kulübü ( Ekonomi Hasan Topçular'ın Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kutlama mesajı Siyaset 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası İLETİŞİM Spor Dağ ''Çevreye zarar vermeyecek her türlü yatırıma destek vereceğim'' FOTO GALERİ Eğitim - Bilim - Teknoloji Yalova Belediyespor Oyuncu Seçmeleri Başladı Su İşleri Seriye Bağladı(5-1) Yalova' da Elektrik Kesintisi Duyrusu Yalova Medya Platformu Kuruldu Gesad' ın Ortaklık Teklifine Ret Çık BUGÜN Sağlık